Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

16 d'octubre de 2026

Cel molt tapat i ambient càlid abans de les tempestes del cap de setmana

Els núvols cobriran bona part del país aquest divendres, amb un ambient que es mantindrà suau i màximes de fins a 28 °C a l'Ebre. A partir de dissabte a la tarda arriba un canvi brusc de temps, amb tempestes, pluges abundants i una clara baixada del termòmetre.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp25,5°Vila-rodona
Alt Empordà24,7°Cabanes
Alt Penedès26°Sant Sadurní d'Anoia
Alt Urgell27,3°Oliana
Alta Ribagorça24,7°el Pont de Suert
Anoia26,1°els Hostalets de Pierola
Bages26,3°Cardona
Baix Camp26°Riudecanyes
Baix Ebre28,7°Aldover
Baix Empordà25,2°la Bisbal d'Empordà
Baix Llobregat25,6°Vallirana
Baix Penedès25,2°la Bisbal del Penedès
Barcelonès23,6°Barcelona - Zona Universitària
Berguedà24,8°Castellar de n'Hug - el Clot del Moro
Cerdanya24,9°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà25,5°Blancafort
Garraf24,9°Sant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues28,2°les Borges Blanques
Garrotxa25,4°la Vall d'en Bas
Gironès25,9°Girona
Maresme24,4°Malgrat de Mar
Montsià26,4°Mas de Barberans
Noguera29,2°Vallfogona de Balaguer
Osona25,9°Montesquiu
Pallars Jussà28,1°Sant Romà d'Abella
Pallars Sobirà25,5°Tírvia
Pla d'Urgell28,1°Castellnou de Seana
Pla de l'Estany24,1°Banyoles
Priorat28,7°el Masroig
Ribera d'Ebre29,2°Vinebre
Ripollès22°Molló - Fabert
Segarra27,1°el Canós
Segrià29,7°Gimenells
Selva25,4°Anglès
Solsonès27,3°Solsona
Tarragonès25,6°Tarragona - Complex Educatiu
Terra Alta25,7°Gandesa
Urgell27,5°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran25,9°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental25,3°Castellbisbal
Vallès Oriental26,2°Parets del Vallès
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp14,8°Vila-rodona
Alt Empordà10,6°Torroella de Fluvià
Alt Penedès13,3°Sant Sadurní d'Anoia
Alt Urgell9°la Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça5,5°el Pont de Suert
Anoia10,2°la Llacuna
Bages11,2°Cardona
Baix Camp5,5°Prades
Baix Ebre12°PN dels Ports
Baix Empordà11,7°Palafrugell
Baix Llobregat15,6°Vallirana
Baix Penedès13,6°la Bisbal del Penedès
Barcelonès16,3°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà6,4°Guardiola de Berguedà
Cerdanya1,7°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà12,2°l'Espluga de Francolí
Garraf15,7°Canyelles
Garrigues11,7°la Granadella
Garrotxa9°la Vall d'en Bas
Gironès9,6°Girona
Maresme14,1°Dosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià14°Ulldecona - els Valentins
Noguera10,6°Os de Balaguer - el Monestir d'Avellanes
Osona9,4°Orís
Pallars Jussà10,1°la Pobla de Segur
Pallars Sobirà7°Tírvia
Pla d'Urgell11,2°el Poal
Pla de l'Estany13,1°Banyoles
Priorat12,2°Ulldemolins
Ribera d'Ebre13,6°Benissanet
Ripollès4,8°Núria (1.971 m)
Segarra12,1°Massoteres
Segrià10,7°Alcarràs
Selva10,6°Anglès
Solsonès4,5°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès15,9°Constantí
Terra Alta12,5°Horta de Sant Joan
Urgell11,8°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran8°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental10,8°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental9,8°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp0 mmNulles
Alt Empordà0,1 mmSant Pere Pescador
Alt Penedès0,1 mmCanaletes
Alt Urgell0,1 mmla Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça0 mmBoí (2.537 m)
Anoia0,2 mmPujalt
Bages0,1 mmCardona
Baix Camp0 mmVinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre0,2 mml'Aldea
Baix Empordà0,1 mmPalafrugell
Baix Llobregat0,1 mmPN del Garraf - el Rascler
Baix Penedès0,1 mmel Montmell
Barcelonès0 mmBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà0,3 mmGuardiola de Berguedà
Cerdanya0,2 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà0,2 mmSanta Coloma de Queralt
Garraf0 mmCanyelles
Garrigues0 mmles Borges Blanques
Garrotxa0,1 mmOlot
Gironès0,2 mmCassà de la Selva
Maresme0,2 mmDosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià0,2 mmMas de Barberans
Noguera0 mmBaldomar
Osona0,2 mmViladrau
Pallars Jussà0,1 mmMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà0 mmCertascan (2.398 m)
Pla d'Urgell0 mmGolmés
Pla de l'Estany0,1 mmBanyoles
Priorat0 mmPantà de Siurana
Ribera d'Ebre0 mmAscó
Ripollès0,1 mmSant Joan de les Abadesses
Segarra0,1 mmMassoteres
Segrià0 mmTorres de Segre
Selva0 mmAnglès
Solsonès0,2 mmPinós
Tarragonès0 mmTarragona - Complex Educatiu
Terra Alta0,2 mmGandesa
Urgell0,1 mmAnglesola - Tornabous
Val d'Aran0 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental0,1 mmCastellbisbal
Vallès Oriental0,1 mmTagamanent - PN del Montseny
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà27 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès24 km/hFont-rubí
Alt Urgell38 km/hOrganyà
Alta Ribagorça19 km/hel Pont de Suert
Anoia24 km/hÒdena
Bages23 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp19 km/hRiudecanyes
Baix Ebre26 km/hPN dels Ports
Baix Empordà22 km/hla Bisbal d'Empordà
Baix Llobregat21 km/hVallirana
Baix Penedès24 km/hel Vendrell
Barcelonès23 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà18 km/hGuardiola de Berguedà
Cerdanya23 km/hla Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà23 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf21 km/hCanyelles
Garrigues24 km/hles Borges Blanques
Garrotxa24 km/hOlot
Gironès20 km/hGirona
Maresme17 km/hMataró
Montsià24 km/hAmposta
Noguera18 km/hVilanova de Meià
Osona20 km/hVic
Pallars Jussà26 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà28 km/hSalòria (2.451 m)
Pla d'Urgell18 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany18 km/hBanyoles
Priorat32 km/hMargalef
Ribera d'Ebre29 km/hVinebre
Ripollès19 km/hMolló - Fabert
Segarra25 km/hMassoteres
Segrià26 km/hAlguaire
Selva21 km/hAnglès
Solsonès18 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès21 km/hConstantí
Terra Alta26 km/hHorta de Sant Joan
Urgell22 km/hTàrrega
Val d'Aran36 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental24 km/hCastellbisbal
Vallès Oriental21 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidsdgdldt
Alt Camp24°25°17°14°19°
Alt Empordà24°25°17°19°21°
Alt Penedès24°24°18°14°20°
Alt Urgell24°22°15°14°19°
Alta Ribagorça19°16°9°8°10°
Anoia25°25°17°13°19°
Bages25°25°17°14°19°
Baix Camp24°25°18°14°19°
Baix Ebre25°24°18°12°17°
Baix Empordà24°22°17°16°19°
Baix Llobregat25°26°18°16°21°
Baix Penedès24°25°19°17°20°
Barcelonès24°25°18°17°22°
Berguedà20°19°13°12°17°
Cerdanya22°20°11°12°15°
Conca de Barberà24°23°16°11°18°
Garraf24°25°19°16°21°
Garrigues24°23°16°11°16°
Garrotxa22°22°15°16°22°
Gironès25°23°17°16°21°
Maresme21°23°17°17°20°
Montsià23°24°18°13°19°
Noguera24°21°16°12°16°
Osona25°23°16°14°19°
Pallars Jussà26°24°15°13°18°
Pallars Sobirà26°21°16°15°17°
Pla d'Urgell26°24°18°12°16°
Pla de l'Estany23°24°17°17°22°
Priorat26°24°17°12°18°
Ribera d'Ebre27°25°18°12°17°
Ripollès16°12°8°8°11°
Segarra24°22°16°11°17°
Segrià27°25°19°13°17°
Selva22°22°16°16°18°
Solsonès24°21°15°12°16°
Tarragonès25°26°19°15°20°
Terra Alta25°22°15°10°15°
Urgell25°23°17°11°16°
Val d'Aran17°11°7°11°13°
Vallès Occidental24°25°17°16°20°
Vallès Oriental23°23°17°16°20°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidsdgdldt
Alt Camp100%38%100%100%92%
Alt Empordà26%43%100%96%27%
Alt Penedès100%30%100%100%66%
Alt Urgell0%18%99%100%84%
Alta Ribagorça0%83%94%100%94%
Anoia61%64%100%100%83%
Bages34%59%100%100%66%
Baix Camp100%71%100%100%88%
Baix Ebre99%94%100%100%95%
Baix Empordà51%88%100%94%100%
Baix Llobregat95%72%100%100%60%
Baix Penedès96%44%100%100%100%
Barcelonès92%96%100%100%84%
Berguedà0%34%100%100%32%
Cerdanya1%44%98%100%94%
Conca de Barberà65%89%100%100%87%
Garraf93%29%100%100%78%
Garrigues43%53%100%100%98%
Garrotxa3%76%100%100%12%
Gironès64%98%100%100%96%
Maresme94%83%100%98%56%
Montsià85%94%100%100%98%
Noguera40%65%100%100%89%
Osona40%75%100%100%78%
Pallars Jussà0%68%99%100%72%
Pallars Sobirà0%91%90%100%66%
Pla d'Urgell9%57%100%100%100%
Pla de l'Estany10%53%100%99%10%
Priorat79%67%100%100%94%
Ribera d'Ebre86%58%100%100%91%
Ripollès0%100%100%100%39%
Segarra34%55%100%100%95%
Segrià6%75%100%100%100%
Selva80%91%100%100%67%
Solsonès41%58%100%100%91%
Tarragonès100%60%100%100%85%
Terra Alta62%80%100%100%99%
Urgell27%40%100%100%84%
Val d'Aran0%100%99%99%62%
Vallès Occidental91%86%100%100%66%
Vallès Oriental73%74%100%100%70%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidsdgdldt
Alt Camp0% (0 mm)53% (1,2 mm)80% (19,2 mm)79% (12,6 mm)23% (5,7 mm)
Alt Empordà0% (0 mm)45% (0,9 mm)53% (2,6 mm)70% (0 mm)37% (0 mm)
Alt Penedès0% (0 mm)68% (5,5 mm)88% (40,3 mm)80% (11 mm)37% (0,9 mm)
Alt Urgell10% (0 mm)43% (1,5 mm)70% (7,8 mm)76% (4,8 mm)23% (5,5 mm)
Alta Ribagorça10% (0 mm)88% (4,2 mm)83% (13,7 mm)68% (9,5 mm)38% (9 mm)
Anoia0% (0 mm)65% (1,9 mm)78% (36 mm)79% (12,1 mm)31% (5,4 mm)
Bages0% (0 mm)90% (8,8 mm)90% (36,7 mm)81% (22,6 mm)37% (6 mm)
Baix Camp0% (0 mm)8% (0 mm)80% (12,2 mm)83% (12 mm)19% (0,9 mm)
Baix Ebre0% (0 mm)13% (0,1 mm)79% (8,8 mm)75% (24,1 mm)17% (2,7 mm)
Baix Empordà0% (0 mm)60% (7,5 mm)45% (2,8 mm)69% (5,7 mm)21% (7,4 mm)
Baix Llobregat0% (0 mm)83% (2,2 mm)88% (21,2 mm)78% (15,4 mm)37% (0 mm)
Baix Penedès0% (0 mm)60% (3,1 mm)88% (41,1 mm)86% (9,5 mm)38% (0,3 mm)
Barcelonès0% (0 mm)83% (2,5 mm)80% (20,4 mm)76% (17,9 mm)37% (0,9 mm)
Berguedà3% (0 mm)83% (29,2 mm)93% (8,2 mm)88% (1,9 mm)39% (1,6 mm)
Cerdanya19% (0 mm)78% (1 mm)76% (2,4 mm)83% (4,3 mm)38% (8,6 mm)
Conca de Barberà0% (0 mm)43% (0,7 mm)83% (13,1 mm)80% (13,2 mm)18% (6,6 mm)
Garraf0% (0 mm)73% (4,7 mm)90% (41,2 mm)83% (9,6 mm)38% (0,6 mm)
Garrigues0% (0 mm)20% (1 mm)75% (9,1 mm)61% (12,9 mm)14% (7,8 mm)
Garrotxa3% (0 mm)90% (13,9 mm)93% (10,1 mm)79% (0 mm)23% (0 mm)
Gironès0% (0 mm)85% (6,5 mm)53% (11,2 mm)70% (7,7 mm)37% (13,7 mm)
Maresme0% (0 mm)68% (3,5 mm)60% (7,8 mm)72% (14,1 mm)37% (0,9 mm)
Montsià0% (0 mm)25% (2,7 mm)79% (13,2 mm)70% (19,2 mm)17% (3,9 mm)
Noguera0% (0 mm)83% (9,3 mm)85% (13,3 mm)69% (15,1 mm)37% (5,7 mm)
Osona0% (0 mm)88% (10,5 mm)75% (53,2 mm)72% (18,4 mm)18% (1,8 mm)
Pallars Jussà3% (0 mm)75% (6 mm)88% (6,6 mm)71% (6,8 mm)37% (7,6 mm)
Pallars Sobirà0% (0 mm)43% (2,1 mm)71% (6,8 mm)70% (1,6 mm)34% (5,3 mm)
Pla d'Urgell0% (0 mm)63% (4,7 mm)70% (8,3 mm)66% (11,3 mm)17% (4,7 mm)
Pla de l'Estany0% (0 mm)70% (0,3 mm)70% (5,9 mm)70% (0 mm)31% (0,3 mm)
Priorat0% (0 mm)8% (0 mm)75% (8,6 mm)67% (25,8 mm)14% (7,5 mm)
Ribera d'Ebre0% (0 mm)3% (0 mm)73% (5,5 mm)63% (22,7 mm)13% (8,1 mm)
Ripollès32% (0 mm)100% (20,3 mm)86% (9,3 mm)82% (0,5 mm)37% (6,2 mm)
Segarra0% (0 mm)75% (3 mm)80% (17 mm)83% (15,2 mm)18% (6,6 mm)
Segrià0% (0 mm)33% (1 mm)71% (6,4 mm)59% (12,8 mm)17% (4,5 mm)
Selva0% (0 mm)90% (18,8 mm)68% (19,7 mm)74% (16,9 mm)37% (4,2 mm)
Solsonès3% (0 mm)80% (4,2 mm)88% (23,3 mm)81% (19,5 mm)38% (12 mm)
Tarragonès0% (0 mm)30% (0,7 mm)84% (35,1 mm)78% (10,2 mm)37% (1,4 mm)
Terra Alta0% (0 mm)8% (0 mm)70% (6,9 mm)62% (14,6 mm)9% (3,9 mm)
Urgell0% (0 mm)65% (2,7 mm)80% (11,5 mm)75% (15,6 mm)17% (6,9 mm)
Val d'Aran10% (0 mm)73% (2 mm)65% (10,4 mm)55% (0,2 mm)18% (3,3 mm)
Vallès Occidental0% (0 mm)80% (4,8 mm)92% (23,4 mm)84% (19,2 mm)39% (0,9 mm)
Vallès Oriental0% (0 mm)98% (4,8 mm)80% (15,4 mm)76% (20,1 mm)39% (3,9 mm)
Probabilitat que caiguin 20 mm o més en el dia, per comarca i dia, en percentatge
Comarcaavuidsdgdldt
Alt Camp0%0%37%46%28%
Alt Empordà0%0%1%25%38%
Alt Penedès0%1%60%37%25%
Alt Urgell0%0%25%27%23%
Alta Ribagorça0%0%19%21%22%
Anoia0%0%47%40%27%
Bages0%3%54%36%22%
Baix Camp0%0%27%42%25%
Baix Ebre0%0%36%34%22%
Baix Empordà0%0%6%30%35%
Baix Llobregat0%4%64%38%29%
Baix Penedès0%0%51%44%29%
Barcelonès0%5%47%36%31%
Berguedà0%0%28%36%29%
Cerdanya0%0%27%34%25%
Conca de Barberà0%0%28%41%21%
Garraf0%1%55%43%27%
Garrigues0%0%15%30%17%
Garrotxa0%3%28%32%32%
Gironès0%4%20%32%32%
Maresme0%15%43%36%35%
Montsià0%0%36%34%22%
Noguera0%0%29%25%30%
Osona0%8%48%34%25%
Pallars Jussà0%0%24%25%28%
Pallars Sobirà0%0%13%19%16%
Pla d'Urgell0%0%20%26%18%
Pla de l'Estany0%0%12%31%34%
Priorat0%0%15%36%18%
Ribera d'Ebre0%0%12%25%13%
Ripollès0%10%46%33%31%
Segarra0%0%31%33%18%
Segrià0%0%11%25%13%
Selva0%14%18%35%36%
Solsonès0%0%31%30%21%
Tarragonès0%0%37%46%28%
Terra Alta0%0%14%25%12%
Urgell0%0%24%27%14%
Val d'Aran0%1%13%8%7%
Vallès Occidental0%4%64%38%29%
Vallès Oriental0%6%54%35%25%
Diferència entre la màxima prevista i la normal de l'època per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidsdgdldt
Alt Camp3°4°-3°-7°-2°
Alt Empordà0°1°-6°-4°-2°
Alt Penedès3°3°-3°-7°-1°
Alt Urgell5°2°-5°-6°-1°
Alta Ribagorça5°2°-4°-6°-4°
Anoia4°4°-4°-8°-2°
Bages3°3°-5°-8°-3°
Baix Camp2°4°-3°-7°-2°
Baix Ebre2°2°-4°-10°-5°
Baix Empordà3°1°-4°-5°-2°
Baix Llobregat3°4°-4°-6°-1°
Baix Penedès3°4°-3°-5°-1°
Barcelonès2°4°-3°-5°0°
Berguedà3°1°-5°-5°-1°
Cerdanya6°3°-6°-5°-1°
Conca de Barberà4°4°-4°-8°-2°
Garraf2°3°-3°-5°-1°
Garrigues3°2°-5°-11°-5°
Garrotxa1°0°-7°-5°0°
Gironès3°1°-5°-6°-2°
Maresme0°1°-4°-4°-2°
Montsià1°2°-4°-9°-4°
Noguera4°2°-4°-8°-4°
Osona4°3°-5°-6°-2°
Pallars Jussà5°3°-6°-7°-3°
Pallars Sobirà6°2°-4°-5°-2°
Pla d'Urgell4°2°-5°-10°-6°
Pla de l'Estany0°1°-6°-6°-1°
Priorat4°2°-4°-10°-4°
Ribera d'Ebre4°2°-5°-11°-6°
Ripollès4°0°-4°-4°-1°
Segarra4°2°-4°-10°-4°
Segrià4°2°-4°-10°-6°
Selva2°1°-5°-5°-3°
Solsonès5°2°-4°-7°-3°
Tarragonès3°4°-3°-7°-2°
Terra Alta4°2°-5°-11°-6°
Urgell4°2°-5°-10°-5°
Val d'Aran3°-3°-7°-3°-1°
Vallès Occidental2°3°-5°-6°-1°
Vallès Oriental3°3°-4°-5°-1°

Ahir

Ahir la calor va ser notable a Ponent per a l'època de l'any, amb una màxima que va arribar als 29,7 °C tant a Gimenells com a Seròs.

MÀXIMES REGISTRADES AHIR °C observats GimenellsGimenells: 29,7 °C29,7°SeròsSeròs: 29,7 °C29,7°AlcarràsAlcarràs: 29,3 °C29,3°Vallfogona de BalaguerVallfogona de Balaguer: 29,2 °C29,2°VinebreVinebre: 29,2 °C29,2°Lleida - la FemosaLleida - la Femosa: 29 °C29°Torres de SegreTorres de Segre: 28,8 °C28,8°AldoverAldover: 28,7 °C28,7°el Masroigel Masroig: 28,7 °C28,7°Vilanova de SegriàVilanova de Segrià: 28,6 °C28,6° MÀXIMES REGISTRADES AHIR °C observats GimenellsGimenells: 29,7 °C29,7°SeròsSeròs: 29,7 °C29,7°AlcarràsAlcarràs: 29,3 °C29,3°Vallfogona de BalaguerVallfogona de Balaguer: 29,2 °C29,2°VinebreVinebre: 29,2 °C29,2°Lleida - la FemosaLleida - la Femosa: 29 °C29°Torres de SegreTorres de Segre: 28,8 °C28,8°AldoverAldover: 28,7 °C28,7°el Masroigel Masroig: 28,7 °C28,7°Vilanova de SegriàVilanova de Segrià: 28,6 °C28,6°
Màximes registrades ahir als observatoris, de la més alta a la més baixa. A Ponent, 29,7 °C: notable (top 10% del mes).
Màximes registrades ahir
EstacióMàxima
Gimenells29,7 °C
Seròs29,7 °C
Alcarràs29,3 °C
Vallfogona de Balaguer29,2 °C
Vinebre29,2 °C
Lleida - la Femosa29 °C
Torres de Segre28,8 °C
Aldover28,7 °C
el Masroig28,7 °C
Vilanova de Segrià28,6 °C

Avui

El cel es mantindrà molt ennuvolat a gran part de Catalunya, sobretot al litoral, al prelitoral, a la Catalunya central i a les Terres de l'Ebre. Malgrat aquesta capa compacta de núvols, el paraigua no caldrà a la majoria de comarques, ja que el risc de pluja serà pràcticament nul a la major part del territori. L'única excepció serà el Pirineu, on durant la tarda hi ha una probabilitat moderada que es pugui escapar algun ruixat aïllat i poc important.

L'ambient continuarà sent molt suau o fins i tot càlid per a mitjans d'octubre, amb una calor notable a la Catalunya central i al Pirineu. Les màximes més altes del dia s'enfilaran fins als 28 °C a les Terres de l'Ebre, tot i que els models encara no acaben de coincidir plenament en aquest registre. A la mateixa zona ebrenca, les mínimes nocturnes se situaran entre els 15 i els 20 °C, amb valors que també presenten certa variabilitat segons les previsions. El vent bufarà moderat a la costa, amb cops més destacats de component nord-oest durant la primera part de la jornada.

Pròxims dies

Dissabte començarà amb calma, però a partir de la tarda i el vespre la inestabilitat creixerà amb força. S'esperen ruixats i tempestes al Pirineu, al prelitoral i a la costa, amb acumulats que a la Catalunya central podrien arribar fins als 30 mm, si bé hi ha discrepàncies entre models sobre la distribució de la pluja. Diumenge serà una jornada de cel cobert arreu i precipitacions generals, que poden deixar fins a 51 mm a la Catalunya central, 34 mm al litoral i 22 mm al prelitoral, també amb diferències en els càlculs segons el model. A més, diumenge la tramuntana podria assolir ratxes de 74 km/h a Portbou. Les temperatures aniran clarament a la baixa a partir del cap de setmana, i la inestabilitat encara s'arrossegarà durant l'inici de la setmana entrant.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 1624°EnnuvolatRisc de pluja 0%
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
16°Ripollès
MÉS CÀLIDA
27°Ribera d'Ebre

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

De cara als pròxims dies i a finals de mes la incertesa és màxima i els models encara no es posen d'acord sobre el temps que tindrem. No hi ha cap tendència clara de fred ni de noves tongades de pluja, per la qual cosa caldrà anar seguint les actualitzacions per veure si es perfila algun canvi destacable.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesBaixen 9°De 23° avui a 14° dilluns 19.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 16/10/2026 al 29/10/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui23.3°23°23.6°
ds20.9°20°21.6°
dg14.7°14°16°
dl14.1°12.5°16.9°
dt17.3°15.2°18.8°
dc17°14.9°18.7°
dj18.5°16.3°20.6°
dv18.4°16.1°20.2°
ds18.3°16.2°20.2°
dg17.8°15.4°19.8°
dl18.5°15.3°20.3°
dt18.6°15.4°21.6°
dc18.4°14.9°22.3°
dj17.7°13.8°21.8°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 16/10/2026 a les 05:09 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

L'anticicló té les hores comptades abans d'un canvi de temps marcat el cap de setmana

L'estabilitat anticiclònica encara domina la situació general aquest divendres, amb una pressió de 1024 hPa en superfície, una dorsal que manté el geopotencial a 5847 m i la temperatura a 850 hPa en 15 °C. Aquest context manté un ambient molt càlid per a l'època, destacable a la Catalunya central i al Pirineu. El cel, però, es manté molt ennuvolat a gran part del litoral, del prelitoral, de la zona central i de l'Ebre. A l'Ebre les màximes podrien enfilat-se fins a 28 °C, tot i que els models no coincideixen en aquesta xifra. Durant la tarda, la convergència de vent a 925 hPa entre la Seu d'Urgell i Ripoll afavorirà una certa activació de la nuvolositat al Pirineu, on hi ha un 45 % de probabilitat de ruixats de tarda, amb acumulats modestos.

Demà dissabte comença la transició cap a una configuració molt més inestable. A mesura que l'aire fred s'acosti en alçada, la massa d'aire es desestabilitzarà i l'energia disponible augmentarà, amb valors de CAPE de fins a 1040 J/kg al Pirineu i 1010 J/kg al litoral. Durant la tarda i especialment cap al vespre s'esperen tempestes i ruixats que afectaran el Pirineu, amb una probabilitat del 90 %, el prelitoral amb un 85 % i el litoral amb un 83 %. A la Catalunya central, la probabilitat de pluja augmenta fins al 88 % al vespre, on es podrien acumular 20,5 mm. Les quantitats de pluja seran de caràcter convectiu i irregular, per la qual cosa els models mostren discrepàncies sobre la distribució exacta dels xàfecs.

El canvi de patró es farà plenament efectiu diumenge. L'alçada geopotencial a 500 hPa caurà de forma clara fins als 5709 m, acompanyada d'una borsa d'aire fred de -15 °C. La precipitació s'generalitzarà amb un cel completament coberta a tot el país. Les pluges seran abundants en algunes zones: a la Catalunya central es podrien assolir fins a 51 mm, al litoral 34 mm i al prelitoral 22 mm, totes amb probabilitats entorn del 85 %. Els models de conjunt indiquen una probabilitat del 38 % al litoral i del 43 % al prelitoral de superar el llindar de 30 mm. A més, el vent del nord s'enfortirà a la costa, on les ratxes podrien assolir els 74 km/h a Portbou, amb una probabilitat del 47 % de superar els 70 km/h. Dilluns el temps continuarà marcat per la nuvolositat i les pluges, amb registres previstos de 23 mm a la zona central i 24 mm a l'Ebre.

Dimarts la pressió baixarà fins als 1012 hPa i el geopotencial descendirà als 5652 m, confirmant que el bloqueig anticiclònic s'haurà desfet definitivament. Caldrà seguir l'evolució d'aquesta línia d'inestabilitat en les properes actualitzacions dels models.

Anomalia de geopotencial a 500 hPa, d'avui a demà passat: dominant les altes pressions amb una dorsal càlida a gran part de la península i el mediterrani, sense canvis destacables a la nostra vertical.
Anomalia de geopotencial a 500 hPa, d'avui a demà passat: dominant les altes pressions amb una dorsal càlida a gran part de la península i el mediterrani, sense canvis destacables a la nostra vertical. ECMWF IFS via Open-Meteo, CC BY 4.0; normal NCEP/NCAR, NOAA PSL
Anomalia de temperatura prevista avui, demà i demà passat: avui predominen les anomalies positives a gairebé tot el territori amb valors superiors a la mediana. demà la tendència es manté amb valors lleugerament més alts de l'habitual. demà passat l'escenari canvia radicalment amb anomalies negatives generalitzades a totes les comarques.
Anomalia de temperatura prevista avui, demà i demà passat: avui predominen les anomalies positives a gairebé tot el territori amb valors superiors a la mediana. demà la tendència es manté amb valors lleugerament més alts de l'habitual. demà passat l'escenari canvia radicalment amb anomalies negatives generalitzades a totes les comarques. ECMWF, CC BY 4.0
Tendència · 5 a 15 dies

Els conjunts a mitjà i llarg termini mostren una gran dispersió i sense un senyal clar de canvi de patró, mantenint geopotencials neutres sense una dorsal ni un solc ben definits a la nostra vertical. La tendència de temperatura apunta a valors lleugerament per sota de la mitjana de l'època, però amb un acord entre models molt baix i índexs com la NAO i l'AO pràcticament en fase neutra. Caldrà esperar properes sortides per veure cap a on es decanten els escenaris.

Temperatura a 850 hPa prevista per als pròxims dies.
Temperatura a 850 hPa prevista per als pròxims dies. meteociel.fr

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: