Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

17 d'octubre de 2026

Dissabte de xàfecs intensos i tempestes fortes a la meitat est

El temps canvia de manera clara aquest dissabte amb l'arribada de ruixats i tempestes que podran descarregar amb molta força a la meitat est, especialment a la tarda i al vespre. Els termòmetres començaran a recular i de cara a demà la pluja s'estendrà a moltes més comarques.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp25,8°Vila-rodona
Alt Empordà26,2°Pantà de Darnius - Boadella
Alt Penedès26,7°Sant Sadurní d'Anoia
Alt Urgell26,3°Organyà
Alta Ribagorça24,5°el Pont de Suert
Anoia26,5°els Hostalets de Pierola
Bages26,9°Cardona
Baix Camp25,3°Vinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre28,2°Aldover
Baix Empordà24,6°la Tallada d'Empordà
Baix Llobregat26°Vallirana
Baix Penedès25,7°el Montmell
Barcelonès25,4°Barcelona - Zona Universitària
Berguedà24,7°Castellar de n'Hug - el Clot del Moro
Cerdanya26,5°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà26,2°Blancafort
Garraf25,9°Sant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues26,4°les Borges Blanques
Garrotxa24,6°Olot
Gironès26,5°Girona
Maresme23,8°Malgrat de Mar
Montsià26,6°Ulldecona - els Valentins
Noguera27,4°Vallfogona de Balaguer
Osona25,4°Montesquiu
Pallars Jussà28,3°Sant Romà d'Abella
Pallars Sobirà26,1°Tírvia
Pla d'Urgell26,5°Castellnou de Seana
Pla de l'Estany24°Banyoles
Priorat28,4°el Masroig
Ribera d'Ebre29,4°Vinebre
Ripollès21,3°Sant Pau de Segúries
Segarra26°el Canós
Segrià27,7°Seròs
Selva25,7°Anglès
Solsonès26,6°Solsona
Tarragonès25,9°Tarragona - Complex Educatiu
Terra Alta26,7°Gandesa
Urgell26,3°Tàrrega
Val d'Aran24,3°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental26,3°Castellbisbal
Vallès Oriental26°Parets del Vallès
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp14,8°Nulles
Alt Empordà11,5°Espolla
Alt Penedès14,3°Sant Martí Sarroca
Alt Urgell8,2°la Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça4,8°el Pont de Suert
Anoia10,9°la Llacuna
Bages12,3°Cardona
Baix Camp5,6°Prades
Baix Ebre10,3°PN dels Ports
Baix Empordà12,5°Palafrugell
Baix Llobregat15,5°el Prat de Llobregat
Baix Penedès13,8°la Bisbal del Penedès
Barcelonès17,6°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà5,4°Guardiola de Berguedà
Cerdanya0,3°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà11,3°Blancafort
Garraf15,2°Canyelles
Garrigues10°les Borges Blanques
Garrotxa12,4°Olot
Gironès12,4°Girona
Maresme15,3°Malgrat de Mar
Montsià13,2°Ulldecona - els Valentins
Noguera10,8°Os de Balaguer - el Monestir d'Avellanes
Osona11,8°Montesquiu
Pallars Jussà8,5°la Pobla de Segur
Pallars Sobirà4,1°Bonaigua (2.262 m)
Pla d'Urgell10,7°el Poal
Pla de l'Estany14,3°Banyoles
Priorat12°Ulldemolins
Ribera d'Ebre14°Vinebre
Ripollès6,6°Núria (1.971 m)
Segarra12,6°Massoteres
Segrià9,9°Maials
Selva9,9°Anglès
Solsonès4°Guixers - Valls
Tarragonès14,6°Constantí
Terra Alta13°Gandesa
Urgell10,2°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran5,4°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental12,2°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental12,1°Tagamanent - PN del Montseny
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp0 mmVila-rodona
Alt Empordà0,3 mmSant Pere Pescador
Alt Penedès0,1 mmCanaletes
Alt Urgell0,1 mmOliana
Alta Ribagorça0,1 mmBoí (2.537 m)
Anoia0,3 mmla Panadella
Bages0 mmCardona
Baix Camp0,1 mmPrades
Baix Ebre0,1 mml'Aldea
Baix Empordà0,2 mmla Bisbal d'Empordà
Baix Llobregat0,1 mmPort de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès0 mmla Bisbal del Penedès
Barcelonès0 mmBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà0,1 mmGuardiola de Berguedà
Cerdanya0,4 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà0,1 mmSanta Coloma de Queralt
Garraf0,1 mmVilanova i la Geltrú
Garrigues0 mmles Borges Blanques
Garrotxa0 mmOlot
Gironès0,2 mmCassà de la Selva
Maresme0 mmMalgrat de Mar
Montsià0,1 mmUlldecona - els Valentins
Noguera0,1 mmOs de Balaguer - el Monestir d'Avellanes
Osona0,4 mmCantonigròs
Pallars Jussà0,1 mmla Pobla de Segur
Pallars Sobirà0 mmEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell0,1 mmCastellnou de Seana
Pla de l'Estany0 mmBanyoles
Priorat0,1 mmUlldemolins
Ribera d'Ebre0,1 mmBenissanet
Ripollès0,1 mmSant Joan de les Abadesses
Segarra0,2 mmCervera
Segrià0,1 mmTorres de Segre
Selva0,1 mmFogars de la Selva
Solsonès0 mmPinós
Tarragonès0 mmConstantí
Terra Alta0,2 mmBatea
Urgell0,1 mmAnglesola - Tornabous
Val d'Aran0,2 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental0 mmSabadell - Parc Agrari
Vallès Oriental0,1 mmTagamanent - PN del Montseny
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà69 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès23 km/hFont-rubí
Alt Urgell41 km/hOrganyà
Alta Ribagorça21 km/hel Pont de Suert
Anoia23 km/hÒdena
Bages22 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp26 km/hMiami Platja
Baix Ebre24 km/hPN dels Ports
Baix Empordà18 km/hPalafrugell
Baix Llobregat22 km/hPort de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès24 km/hel Vendrell
Barcelonès19 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà19 km/hGuardiola de Berguedà
Cerdanya33 km/hDas - Aeròdrom
Conca de Barberà19 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf23 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues17 km/hles Borges Blanques
Garrotxa17 km/hOlot
Gironès13 km/hGirona
Maresme18 km/hMalgrat de Mar
Montsià23 km/hAmposta
Noguera18 km/hVilanova de Meià
Osona20 km/hMuntanyola
Pallars Jussà27 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà23 km/hSalòria (2.451 m)
Pla d'Urgell18 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany13 km/hBanyoles
Priorat25 km/hMargalef
Ribera d'Ebre27 km/hBenissanet
Ripollès28 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra19 km/hMassoteres
Segrià20 km/hAlguaire
Selva17 km/hSanta Coloma de Farners
Solsonès17 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès22 km/hConstantí
Terra Alta23 km/hHorta de Sant Joan
Urgell17 km/hTàrrega
Val d'Aran39 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental24 km/hSabadell - Parc Agrari
Vallès Oriental23 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp23°17°15°19°17°
Alt Empordà24°19°20°17°19°
Alt Penedès24°17°16°20°17°
Alt Urgell22°14°17°17°16°
Alta Ribagorça16°9°9°11°9°
Anoia24°16°15°18°16°
Bages24°17°16°19°17°
Baix Camp24°18°15°20°19°
Baix Ebre24°17°13°18°18°
Baix Empordà21°18°16°21°18°
Baix Llobregat25°18°16°21°18°
Baix Penedès25°18°17°21°19°
Barcelonès24°18°17°22°19°
Berguedà19°13°15°15°15°
Cerdanya20°10°14°14°14°
Conca de Barberà22°16°13°17°15°
Garraf24°19°18°21°19°
Garrigues22°16°11°16°16°
Garrotxa21°15°17°17°17°
Gironès21°17°15°21°18°
Maresme22°17°16°21°18°
Montsià24°17°14°19°20°
Noguera21°16°13°16°15°
Osona23°16°16°19°14°
Pallars Jussà23°14°16°18°17°
Pallars Sobirà22°12°16°17°17°
Pla d'Urgell23°17°12°17°18°
Pla de l'Estany24°17°17°15°18°
Priorat23°16°12°18°18°
Ribera d'Ebre24°17°12°17°18°
Ripollès13°9°10°11°8°
Segarra21°16°11°15°15°
Segrià24°18°13°17°19°
Selva21°16°15°19°16°
Solsonès21°14°14°15°13°
Tarragonès26°19°15°21°20°
Terra Alta22°15°10°16°17°
Urgell22°17°12°16°17°
Val d'Aran13°7°12°12°7°
Vallès Occidental23°17°17°21°17°
Vallès Oriental23°17°17°20°16°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp57%100%100%78%50%
Alt Empordà75%100%97%100%65%
Alt Penedès60%100%100%76%82%
Alt Urgell6%100%100%83%59%
Alta Ribagorça82%100%100%92%51%
Anoia81%100%100%81%77%
Bages61%100%100%78%60%
Baix Camp45%100%100%86%41%
Baix Ebre72%100%100%99%21%
Baix Empordà100%100%100%89%98%
Baix Llobregat78%100%100%75%46%
Baix Penedès59%100%100%69%36%
Barcelonès78%100%100%79%50%
Berguedà46%100%100%95%57%
Cerdanya22%100%100%97%68%
Conca de Barberà83%100%100%99%22%
Garraf48%100%100%74%60%
Garrigues78%100%100%100%34%
Garrotxa81%100%99%100%10%
Gironès98%100%100%76%98%
Maresme94%100%100%55%93%
Montsià48%100%100%79%20%
Noguera53%100%100%100%60%
Osona71%100%100%71%85%
Pallars Jussà24%100%100%64%41%
Pallars Sobirà97%100%100%82%100%
Pla d'Urgell55%100%100%96%49%
Pla de l'Estany99%100%98%100%18%
Priorat93%100%100%98%20%
Ribera d'Ebre93%100%100%100%50%
Ripollès97%100%100%100%69%
Segarra48%100%100%100%62%
Segrià70%100%100%100%52%
Selva97%100%100%87%87%
Solsonès48%100%100%94%91%
Tarragonès68%100%100%75%27%
Terra Alta68%100%100%100%61%
Urgell50%100%100%100%73%
Val d'Aran77%100%100%97%82%
Vallès Occidental89%100%100%68%60%
Vallès Oriental81%100%100%68%57%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp50% (0 mm)95% (30,8 mm)91% (13,4 mm)45% (2,6 mm)18% (0 mm)
Alt Empordà45% (0,1 mm)53% (0 mm)73% (4,8 mm)64% (29,7 mm)19% (3 mm)
Alt Penedès85% (8,5 mm)100% (38 mm)85% (15,5 mm)56% (3,5 mm)14% (0 mm)
Alt Urgell48% (13 mm)88% (22,6 mm)98% (11,3 mm)61% (11,9 mm)19% (1,1 mm)
Alta Ribagorça100% (2,3 mm)90% (33,8 mm)100% (13,8 mm)78% (24,3 mm)38% (0 mm)
Anoia73% (2,9 mm)90% (45,3 mm)86% (16,6 mm)50% (1,8 mm)15% (0,3 mm)
Bages98% (9,8 mm)100% (31,9 mm)85% (15,5 mm)67% (2,4 mm)18% (0 mm)
Baix Camp3% (0 mm)98% (17,4 mm)93% (12,9 mm)41% (0,6 mm)15% (0 mm)
Baix Ebre8% (0,5 mm)98% (16 mm)83% (13,3 mm)40% (0,6 mm)15% (0 mm)
Baix Empordà83% (8,3 mm)25% (3,3 mm)63% (12,5 mm)59% (6,3 mm)19% (0,3 mm)
Baix Llobregat98% (19 mm)100% (21,4 mm)80% (13,4 mm)61% (0,7 mm)13% (0 mm)
Baix Penedès80% (3,4 mm)98% (38,9 mm)85% (15,4 mm)64% (0,1 mm)14% (0 mm)
Barcelonès95% (17,4 mm)93% (15 mm)78% (19 mm)63% (3,3 mm)13% (0 mm)
Berguedà100% (17,1 mm)98% (16,4 mm)90% (9,9 mm)77% (17,7 mm)37% (0,3 mm)
Cerdanya80% (6 mm)90% (16,6 mm)95% (4,5 mm)70% (15,4 mm)37% (2,3 mm)
Conca de Barberà60% (2,2 mm)95% (19,4 mm)94% (11,3 mm)42% (2,6 mm)18% (0,4 mm)
Garraf85% (8,2 mm)98% (37,9 mm)78% (14,8 mm)60% (2,5 mm)17% (0 mm)
Garrigues38% (2,6 mm)93% (8 mm)90% (12,9 mm)35% (3,6 mm)17% (0 mm)
Garrotxa90% (23,8 mm)85% (4 mm)70% (3,6 mm)61% (10,1 mm)23% (5,6 mm)
Gironès93% (11,7 mm)38% (8,3 mm)71% (14,9 mm)63% (9,2 mm)21% (0,5 mm)
Maresme100% (12,1 mm)68% (3,4 mm)78% (25,7 mm)63% (0 mm)18% (0 mm)
Montsià3% (2,1 mm)100% (21,7 mm)83% (15,6 mm)48% (0,9 mm)14% (0 mm)
Noguera80% (7,5 mm)98% (12,8 mm)95% (14 mm)82% (4,7 mm)17% (0 mm)
Osona95% (13,9 mm)83% (23,5 mm)75% (15,7 mm)55% (1,5 mm)18% (0,6 mm)
Pallars Jussà93% (7,1 mm)95% (18,9 mm)98% (9 mm)83% (14,3 mm)37% (1,1 mm)
Pallars Sobirà33% (10,2 mm)85% (14,2 mm)96% (10,9 mm)61% (13,8 mm)23% (0,4 mm)
Pla d'Urgell75% (3,6 mm)95% (6,4 mm)93% (14,3 mm)51% (2,1 mm)16% (0 mm)
Pla de l'Estany90% (0,5 mm)58% (1,4 mm)74% (8,4 mm)65% (24,4 mm)26% (3,2 mm)
Priorat3% (0 mm)98% (13,1 mm)90% (12 mm)31% (3 mm)16% (0 mm)
Ribera d'Ebre3% (0 mm)98% (8 mm)88% (12,2 mm)31% (2,7 mm)14% (0 mm)
Ripollès100% (19,4 mm)100% (14 mm)83% (9,9 mm)72% (14,2 mm)37% (5,3 mm)
Segarra73% (5 mm)98% (16,7 mm)96% (11,3 mm)47% (2,5 mm)18% (0,2 mm)
Segrià53% (1,5 mm)93% (5,3 mm)93% (21,7 mm)41% (3 mm)15% (0 mm)
Selva100% (14,5 mm)48% (16,3 mm)80% (25 mm)65% (5,6 mm)18% (0 mm)
Solsonès80% (3,4 mm)98% (27,3 mm)93% (19,6 mm)74% (1,5 mm)31% (0,3 mm)
Tarragonès38% (0 mm)98% (26,2 mm)88% (16,2 mm)50% (5,6 mm)15% (0 mm)
Terra Alta3% (0 mm)98% (8,3 mm)88% (15,2 mm)39% (3,6 mm)17% (0 mm)
Urgell73% (4,7 mm)100% (11,6 mm)95% (10,5 mm)47% (2,5 mm)16% (0,2 mm)
Val d'Aran45% (2,4 mm)83% (19,3 mm)85% (1,8 mm)59% (9,5 mm)37% (1,4 mm)
Vallès Occidental98% (17,9 mm)98% (17,8 mm)88% (14,3 mm)67% (0,9 mm)17% (0 mm)
Vallès Oriental100% (21,1 mm)90% (14,6 mm)83% (18,4 mm)72% (3,7 mm)18% (0 mm)
Probabilitat que caiguin 20 mm o més en el dia, per comarca i dia, en percentatge
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp0%60%81%25%3%
Alt Empordà0%0%54%40%2%
Alt Penedès0%78%72%37%2%
Alt Urgell0%44%69%27%0%
Alta Ribagorça0%24%59%24%3%
Anoia0%65%83%35%2%
Bages2%72%76%35%1%
Baix Camp0%50%80%25%2%
Baix Ebre0%61%76%11%1%
Baix Empordà0%1%57%40%3%
Baix Llobregat4%75%68%38%2%
Baix Penedès1%75%81%31%4%
Barcelonès6%57%60%35%2%
Berguedà0%57%73%37%0%
Cerdanya0%41%68%26%5%
Conca de Barberà0%40%78%28%2%
Garraf2%75%83%32%4%
Garrigues0%22%70%20%1%
Garrotxa2%32%65%38%2%
Gironès4%11%63%44%3%
Maresme14%33%69%44%3%
Montsià0%61%76%11%1%
Noguera0%36%69%28%0%
Osona3%47%65%38%2%
Pallars Jussà0%35%61%26%0%
Pallars Sobirà0%20%58%23%4%
Pla d'Urgell0%29%62%18%0%
Pla de l'Estany1%12%63%45%1%
Priorat0%27%75%22%2%
Ribera d'Ebre0%20%62%12%1%
Ripollès0%52%66%35%2%
Segarra0%40%73%26%0%
Segrià0%15%58%13%0%
Selva11%5%61%43%1%
Solsonès0%47%72%31%0%
Tarragonès0%60%81%25%3%
Terra Alta0%30%52%10%1%
Urgell0%29%70%23%0%
Val d'Aran1%13%37%13%10%
Vallès Occidental4%75%68%38%2%
Vallès Oriental9%56%64%40%2%
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp21 km/h21 km/h24 km/h27 km/h56 km/h
Alt Empordà43 km/h59 km/h53 km/h34 km/h31 km/h
Alt Penedès28 km/h30 km/h19 km/h23 km/h44 km/h
Alt Urgell40 km/h21 km/h12 km/h29 km/h28 km/h
Alta Ribagorça23 km/h17 km/h14 km/h37 km/h45 km/h
Anoia21 km/h18 km/h16 km/h35 km/h64 km/h
Bages20 km/h14 km/h13 km/h17 km/h27 km/h
Baix Camp35 km/h38 km/h35 km/h31 km/h75 km/h
Baix Ebre53 km/h54 km/h51 km/h38 km/h100 km/h
Baix Empordà19 km/h28 km/h22 km/h20 km/h27 km/h
Baix Llobregat27 km/h19 km/h13 km/h26 km/h41 km/h
Baix Penedès27 km/h26 km/h22 km/h29 km/h57 km/h
Barcelonès32 km/h25 km/h19 km/h32 km/h41 km/h
Berguedà26 km/h14 km/h22 km/h28 km/h37 km/h
Cerdanya33 km/h15 km/h18 km/h26 km/h32 km/h
Conca de Barberà26 km/h18 km/h22 km/h33 km/h71 km/h
Garraf24 km/h40 km/h18 km/h26 km/h43 km/h
Garrigues26 km/h31 km/h13 km/h21 km/h68 km/h
Garrotxa28 km/h18 km/h18 km/h23 km/h23 km/h
Gironès25 km/h30 km/h25 km/h18 km/h28 km/h
Maresme26 km/h55 km/h61 km/h32 km/h40 km/h
Montsià34 km/h52 km/h53 km/h34 km/h44 km/h
Noguera21 km/h19 km/h26 km/h38 km/h40 km/h
Osona21 km/h13 km/h13 km/h23 km/h16 km/h
Pallars Jussà33 km/h16 km/h11 km/h32 km/h42 km/h
Pallars Sobirà38 km/h23 km/h14 km/h27 km/h39 km/h
Pla d'Urgell18 km/h26 km/h16 km/h21 km/h48 km/h
Pla de l'Estany29 km/h34 km/h20 km/h28 km/h22 km/h
Priorat28 km/h25 km/h17 km/h19 km/h64 km/h
Ribera d'Ebre42 km/h39 km/h23 km/h18 km/h62 km/h
Ripollès28 km/h24 km/h16 km/h21 km/h26 km/h
Segarra26 km/h26 km/h22 km/h30 km/h45 km/h
Segrià18 km/h22 km/h17 km/h13 km/h54 km/h
Selva25 km/h29 km/h34 km/h23 km/h16 km/h
Solsonès27 km/h20 km/h13 km/h26 km/h35 km/h
Tarragonès29 km/h23 km/h25 km/h21 km/h37 km/h
Terra Alta40 km/h43 km/h33 km/h23 km/h62 km/h
Urgell22 km/h27 km/h17 km/h25 km/h50 km/h
Val d'Aran26 km/h9 km/h26 km/h26 km/h37 km/h
Vallès Occidental31 km/h14 km/h18 km/h23 km/h26 km/h
Vallès Oriental25 km/h9 km/h13 km/h20 km/h19 km/h
Diferència entre la màxima prevista i la normal de l'època per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidgdldtdc
Alt Camp3°-4°-5°-1°-3°
Alt Empordà1°-4°-3°-6°-4°
Alt Penedès3°-4°-5°-1°-4°
Alt Urgell2°-6°-3°-3°-4°
Alta Ribagorça2°-5°-5°-2°-4°
Anoia3°-5°-6°-3°-5°
Bages2°-5°-6°-3°-5°
Baix Camp3°-3°-7°-1°-3°
Baix Ebre2°-5°-9°-4°-4°
Baix Empordà0°-4°-5°0°-3°
Baix Llobregat3°-4°-6°0°-3°
Baix Penedès3°-3°-5°0°-3°
Barcelonès2°-3°-4°0°-2°
Berguedà1°-4°-2°-2°-2°
Cerdanya3°-6°-3°-2°-3°
Conca de Barberà3°-3°-7°-3°-4°
Garraf2°-3°-4°-1°-2°
Garrigues1°-5°-10°-6°-5°
Garrotxa0°-6°-5°-4°-5°
Gironès-2°-5°-7°-1°-4°
Maresme1°-4°-5°-1°-3°
Montsià2°-5°-9°-3°-2°
Noguera2°-4°-7°-4°-4°
Osona2°-5°-5°-2°-6°
Pallars Jussà3°-6°-5°-3°-3°
Pallars Sobirà2°-7°-3°-2°-3°
Pla d'Urgell1°-5°-10°-6°-5°
Pla de l'Estany1°-6°-6°-7°-5°
Priorat1°-5°-9°-4°-4°
Ribera d'Ebre1°-6°-11°-5°-4°
Ripollès1°-3°-2°-1°-4°
Segarra1°-4°-9°-5°-5°
Segrià2°-5°-10°-5°-4°
Selva0°-5°-6°-2°-5°
Solsonès2°-4°-5°-3°-6°
Tarragonès4°-3°-7°-1°-2°
Terra Alta1°-6°-11°-5°-4°
Urgell1°-4°-10°-5°-5°
Val d'Aran-1°-7°-2°-2°-7°
Vallès Occidental2°-5°-5°-1°-5°
Vallès Oriental2°-4°-4°-1°-4°

Ahir

Ahir el temps va ser tranquil i càlid per a l'època, amb una màxima que va arribar als 29,4 °C a Vinebre i alguna nit tropical a la costa.

Avui

Els núvols aniran a més des del matí i deixaran el cel molt ennuvolat a Ponent, a l'Ebre i al prelitoral. A partir del migdia i sobretot durant la tarda i el vespre, creixeran tempestes que podran ser fortes i anar acompanyades de calamarsa al prelitoral i al litoral, amb perill d'aiguats locals. També es podran formar ruixats a la Catalunya central i al Pirineu, on al vespre la pluja pot acumular fins a 22 mm, tot i que els models no acaben de coincidir en les quantitats. A Ponent i a les Terres de l'Ebre les precipitacions arribaran més tard, de cara al vespre.

Davant d'aquest canvi de temps, hi ha avisos oficials per intensitat de pluja de més de 20 mm en 30 minuts o 60 mm en 3 hores que afecten bona part de les comarques de Barcelona, Girona i punts del Camp de Tarragona i la Catalunya central, amb un avís de perill molt alt per acumulacions de més de 40 mm en 30 minuts i 90 mm en 3 hores fins al vespre al Maresme, el Vallès Oriental i la Selva. Aquests avisos s'allargaran fins a la matinada.

Pel que fa a les temperatures, les màximes més altes seran de fins a 27 °C al litoral, amb mínimes que se situaran entre els 15 i els 20 °C en aquest mateix sector.

Pròxims dies

Demà diumenge el cel quedarà del tot tapat a tot arreu i la inestabilitat serà molt més general. S'esperen pluges abundants que podran deixar fins a 50 mm al litoral, 49 mm a l'Ebre, 25 mm al prelitoral i 21 mm al Pirineu, a més de registres destacats a comarques com l'Alt Penedès o el Baix Llobregat, tot i que hi ha discrepàncies entre models sobre els registres finals. Les temperatures iniciaran una clara baixada i la màxima podria ser més baixa que la d'avui. Dilluns la pluja continuarà regant de manera extensa el territori, acompanyada d'un ambient gris i de vent del nord que bufarà fort a la costa, amb ratxes que podrien tocar els 70 km/h al cap de Creus. Dimarts la fresca es consolidarà amb màximes més curtes i dimecres el risc de pluja tendirà a minvar.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 1724°Pluja probableRisc de pluja 95% · 17,4 mm
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
13°Val d'Aran
MÉS CÀLIDA
26°Tarragonès

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

Un cop passi aquest episodi de pluja, el temps s'anirà estabilitzant i l'ambient es tornarà més calmat. De cara a finals de mes les temperatures aniran remuntant i farà més bonança, amb un temps en general més tranquil.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesBaixen 7°De 21° avui a 14° dilluns 19.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 17/10/2026 al 30/10/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui21.2°20.5°21.6°
dg14.2°13.8°14.6°
dl14°12.4°16°
dt16.7°14.9°18.3°
dc15.9°14.6°17.1°
dj15.4°14.1°17.1°
dv17.3°15.5°18.7°
ds17.9°16.2°19.3°
dg17.9°15.1°19.9°
dl18.8°16.4°20.9°
dt18.7°15.7°21.3°
dc18.1°14.2°20.9°
dj17.6°14.5°19.5°
dv17.7°14.1°19.7°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 17/10/2026 a les 05:09 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

Xàfecs intensos i perill d'aiguats aquesta tarda entre el litoral i el prelitoral central

El temps canvia de forma radical aquest dissabte. Després de jornades dominades per l'ambient temperat i els núvols baixos, la inestabilitat esclata amb força a causa de la confluència d'ingredients molt favorables a la convecció. A 500 hPa trobem una bossa d'aire fred de -14 °C amb un geopotencial de 5770 m a l'interior, mentre que a 850 hPa la temperatura se situa en 12 °C i a 300 hPa bufa un vent de component sud-oest de 33 km/h. L'energia disponible a la capa baixa és considerable, amb uns valors màxims de CAPE que assoleixen els 1120 J/kg al prelitoral i 1050 J/kg al litoral, acompanyats d'una inhibició convectiva pràcticament nul·la, d'entre 0 i 2 J/kg. Amb una humitat superficial al voltant del 80 % i percentatges del 54 al 59 % a 700 hPa, l'entorn queda del tot disposat per al creixement de nuvolades potents.

El mecanisme que ajudarà a disparar les tempestes serà el xoc de vents en superfície previst de cara al vespre. Els models assenyalen línies de convergència a 10 m entre Barcelona i Granollers, a la façana marítima del Maresme i sobre la mateixa làmina d'aigua mar endins al sud de la capital catalana. La convecció més destacada d'avui es concentrarà al litoral i al prelitoral a partir de la tarda i sobretot al vespre, on hi ha perill d'aiguats locals i tempesta. En tractar-se de precipitacions d'origen convectiu, els models mostren discrepàncies i les quantitats puntuals no són fiables, per bé que la probabilitat de pluja frega el 95 %. A la resta, el cel quedarà molt ennuvolat a sectors com el prelitoral, Ponent i l'Ebre. D'altra banda, al Pirineu la pluja serà abundant i es podrien acumular fins a 22 mm al llarg del dia, amb 20,5 mm concentrats durant el vespre. Al litoral les màximes encara s'enfilaran fins a 27 °C, tot i que hi ha desacord entre els models en els registres d'avui.

Davant d'aquesta situació, el Servei Meteorològic de Catalunya manté actius avisos per intensitat de pluja que assoleixen el nivell vermell al Maresme, la Selva i el Vallès Oriental per registres que poden superar els 40 mm en 30 minuts aquesta tarda. Així mateix, hi ha avisos taronges i grocs per intensitats de pluja superiors als 20 o 40 mm en 30 minuts i acumulacions de més de 60 o 90 mm en 3 hores que s'estenen per comarques de Girona, la Catalunya Central, el pla de Barcelona i sectors prelitorals i tarragonins fins a la matinada de diumenge; convé seguir-ne les recomanacions.

Demà diumenge la inestabilitat serà general amb el cel molt ennuvolat a tot el territori. S'espera una jornada de pluja abundant amb registres màxims previstos de fins a 50 mm al litoral, on al matí es podrien recollir 27,3 mm, fins a 49 mm a les Terres de l'Ebre, 25 mm al prelitoral, 21 mm al Pirineu i 21,9 mm a la Catalunya Central durant la matinada. Comarques com l'Alt Penedès, el Baix Llobregat, el Baix Penedès, el Garraf, el Vallès Occidental i el Bages presenten més d'un 70 % de probabilitat de superar els 20 mm en el còmput diari. El vent de component nord es farà notar al litoral amb ratxes que podrien fregar els 68 km/h, si bé la probabilitat d'ultrapassar els 70 km/h és del 20 %.

Dilluns persistirà el cel molt cobert arreu i la pluja abundant es traslladarà també a Ponent amb fins a 20 mm acumulats, mentre que la tramuntana s'intensificarà al litoral amb ratxes que arribaran als 70 km/h, amb el valor més alt localitzat al cap de Creus. Dimarts la pluja encara podria deixar fins a 31 mm al litoral abans d'anar minvant a mitjan setmana.

Energia convectiva disponible (MUCAPE), hora a hora: el prelitoral i el litoral sumen els valors més alts de cape i deixen l'entorn favorable a la formació de nuvolades i tempestes durant la tarda.
Energia convectiva disponible (MUCAPE), hora a hora: el prelitoral i el litoral sumen els valors més alts de cape i deixen l'entorn favorable a la formació de nuvolades i tempestes durant la tarda. meteociel.fr
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de vents entre Manresa i Puigcerdà i a la costa central, afavorint el creixement de nuvolades i el risc de ruixats.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de vents entre Manresa i Puigcerdà i a la costa central, afavorint el creixement de nuvolades i el risc de ruixats. meteociel.fr
Aigua total de la columna atmosfèrica, d'avui a demà passat: colors càlids sobre el nord d'Àfrica amb un flux moderat d'origen marítim que no assenyala cap aportació humida significativa cap al nostre territori.
Aigua total de la columna atmosfèrica, d'avui a demà passat: colors càlids sobre el nord d'Àfrica amb un flux moderat d'origen marítim que no assenyala cap aportació humida significativa cap al nostre territori. ECMWF, CC BY 4.0
Tendència · 5 a 15 dies

Els conjunts de models indiquen una progressiva recuperació dels geopotencials i de l'estabilitat sobre la península Ibèrica un cop superat aquest episodi. Després d'uns primers dies sense una tendència tèrmica definida, de cara a finals de mes agafa cos un senyal d'escalfament relatiu respecte a l'ambient fresc d'aquesta setmana. El patró derivat apunta cap a un tancament d'octubre dominat per les altes pressions i un temps més temperat.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: