Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

18 d'octubre de 2026

Pluja generalitzada i avís taronja per xàfecs molt forts a la costa

La pluja s'estén a pràcticament tot el territori sota un cel completament gris i un ambient clarament més fresc. Els ruixats podran descarregar amb molta intensitat al litoral i al prelitoral, on aniran acompanyats de tempesta. El temps inestable tindrà continuïtat demà abans de començar a afluixar a partir de dimarts.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp26,1°Nulles
Alt Empordà27°Espolla
Alt Penedès24,9°Sant Martí Sarroca
Alt Urgell23,3°la Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça21,6°el Pont de Suert
Anoia25,9°els Hostalets de Pierola
Bages23,1°Artés
Baix Camp26,9°Miami Platja
Baix Ebre27,4°Aldover
Baix Empordà25,5°la Tallada d'Empordà
Baix Llobregat26,6°Vallirana
Baix Penedès25,9°el Vendrell
Barcelonès26°Barcelona - Zona Universitària
Berguedà21,1°Castellar de n'Hug - el Clot del Moro
Cerdanya22,9°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà24,9°Blancafort
Garraf25,6°Canyelles
Garrigues25°les Borges Blanques
Garrotxa24,5°la Vall d'en Bas
Gironès25,4°Girona
Maresme25,2°Cabrils
Montsià26,7°Ulldecona - els Valentins
Noguera23,8°Vallfogona de Balaguer
Osona22,1°Montesquiu
Pallars Jussà23,5°Sant Romà d'Abella
Pallars Sobirà23°Sort
Pla d'Urgell24,2°Castellnou de Seana
Pla de l'Estany24°Banyoles
Priorat26,9°el Masroig
Ribera d'Ebre27,5°Vinebre
Ripollès20,7°Sant Pau de Segúries
Segarra23,5°el Canós
Segrià26,2°Seròs
Selva25°Santa Coloma de Farners
Solsonès21°Solsona
Tarragonès26,4°Tarragona - Complex Educatiu
Terra Alta23,9°Batea
Urgell23,4°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran18,1°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental25,3°Castellbisbal
Vallès Oriental25,7°Parets del Vallès
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp13,5°Nulles
Alt Empordà11°Castelló d'Empúries
Alt Penedès12,9°Sant Martí Sarroca
Alt Urgell7,9°la Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça3°Boí (2.537 m)
Anoia10,7°la Llacuna
Bages12,1°Montserrat - Sant Dimes
Baix Camp5,7°Prades
Baix Ebre8,9°PN dels Ports
Baix Empordà10,9°Palafrugell
Baix Llobregat13,9°PN del Garraf - el Rascler
Baix Penedès12,4°la Bisbal del Penedès
Barcelonès14,8°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà6,1°Guardiola de Berguedà
Cerdanya0,5°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà11,5°l'Espluga de Francolí
Garraf14,7°Canyelles
Garrigues10,7°les Borges Blanques
Garrotxa10,7°Olot
Gironès11,7°Cassà de la Selva
Maresme13,8°Cabrils
Montsià12,8°Ulldecona - els Valentins
Noguera10°Oliola
Osona9,2°Montesquiu
Pallars Jussà8,2°la Pobla de Segur
Pallars Sobirà1,8°Bonaigua (2.262 m)
Pla d'Urgell10°Golmés
Pla de l'Estany14,7°Banyoles
Priorat10,6°Ulldemolins
Ribera d'Ebre13,7°Tivissa
Ripollès3,1°Ulldeter (2.413 m)
Segarra11,8°Massoteres
Segrià10,2°Alcarràs
Selva11,8°Anglès
Solsonès3,3°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès14°Constantí
Terra Alta12,6°Horta de Sant Joan
Urgell9,2°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran1,6°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental11,9°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental8,1°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp0 mmNulles
Alt Empordà11,8 mmPantà de Darnius - Boadella
Alt Penedès17,7 mmCanaletes
Alt Urgell23,6 mmOrganyà
Alta Ribagorça2,9 mmBoí (2.537 m)
Anoia19,1 mmels Hostalets de Pierola
Bages12,8 mmArtés
Baix Camp0,1 mmPrades
Baix Ebre0 mmAldover
Baix Empordà9,2 mmla Tallada d'Empordà
Baix Llobregat79 mmPort de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès0,2 mmla Bisbal del Penedès
Barcelonès15,7 mmBarcelona - Zona Universitària
Berguedà40,1 mmGisclareny
Cerdanya14,5 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà0,3 mmSanta Coloma de Queralt
Garraf84,3 mmSant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues0,1 mmla Granadella
Garrotxa37,3 mmla Vall d'en Bas
Gironès40,7 mmFornells de la Selva
Maresme75,8 mmCabrils
Montsià4,9 mmUlldecona - els Valentins
Noguera0,1 mmCamarasa
Osona38,1 mmMontesquiu
Pallars Jussà13 mmla Pobla de Segur
Pallars Sobirà7,9 mmEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell0 mmMollerussa
Pla de l'Estany12,2 mmBanyoles
Priorat0,1 mmFalset
Ribera d'Ebre0,1 mmBenissanet
Ripollès33,7 mmSant Joan de les Abadesses
Segarra0 mmCervera
Segrià0,1 mmVilanova de Segrià
Selva48,7 mmSanta Coloma de Farners
Solsonès9,1 mmel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès0 mmTarragona - Complex Educatiu
Terra Alta0 mmHorta de Sant Joan
Urgell0 mmAnglesola - Tornabous
Val d'Aran7,5 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental26,5 mmSant Llorenç Savall
Vallès Oriental74,4 mmCaldes de Montbui
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà77 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès30 km/hFont-rubí
Alt Urgell32 km/hOrganyà
Alta Ribagorça20 km/hel Pont de Suert
Anoia24 km/hPujalt
Bages19 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp51 km/hMiami Platja
Baix Ebre50 km/hel Perelló
Baix Empordà31 km/hCastell d'Aro
Baix Llobregat80 km/hPort de Barcelona - Bocana Sud
Baix Penedès21 km/hel Vendrell
Barcelonès32 km/hBarcelona - el Raval
Berguedà26 km/hGuardiola de Berguedà
Cerdanya35 km/hDas - Aeròdrom
Conca de Barberà23 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf36 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues26 km/hles Borges Blanques
Garrotxa22 km/hOlot
Gironès15 km/hGirona
Maresme70 km/hCabrils
Montsià30 km/hIlla de Buda
Noguera15 km/hVilanova de Meià
Osona30 km/hCantonigròs
Pallars Jussà31 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà26 km/hSalòria (2.451 m)
Pla d'Urgell33 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany23 km/hBanyoles
Priorat34 km/hMargalef
Ribera d'Ebre30 km/hBenissanet
Ripollès23 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra33 km/hMassoteres
Segrià29 km/hAlguaire
Selva25 km/hAnglès
Solsonès28 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès30 km/hTarragona - Complex Educatiu
Terra Alta30 km/hHorta de Sant Joan
Urgell26 km/hTàrrega
Val d'Aran43 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental28 km/hSabadell - Parc Agrari
Vallès Oriental39 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp17°14°19°20°19°
Alt Empordà19°17°15°19°19°
Alt Penedès17°15°20°20°19°
Alt Urgell13°15°17°19°17°
Alta Ribagorça9°9°11°10°9°
Anoia17°14°18°18°18°
Bages17°15°19°19°18°
Baix Camp17°14°20°21°20°
Baix Ebre17°12°20°20°20°
Baix Empordà18°16°20°20°18°
Baix Llobregat19°16°21°21°20°
Baix Penedès19°17°21°22°20°
Barcelonès19°17°22°21°21°
Berguedà12°13°13°13°13°
Cerdanya9°11°12°13°13°
Conca de Barberà16°11°17°18°17°
Garraf19°17°22°22°20°
Garrigues15°10°18°19°17°
Garrotxa15°15°15°16°17°
Gironès18°16°21°20°18°
Maresme18°16°21°19°18°
Montsià18°13°22°21°20°
Noguera16°11°18°19°15°
Osona16°14°18°18°16°
Pallars Jussà14°15°16°17°16°
Pallars Sobirà12°15°16°16°16°
Pla d'Urgell17°12°19°21°18°
Pla de l'Estany17°17°15°18°18°
Priorat16°11°19°20°20°
Ribera d'Ebre16°11°20°20°20°
Ripollès8°8°11°9°8°
Segarra16°11°16°17°16°
Segrià17°12°21°21°19°
Selva16°15°19°17°17°
Solsonès15°13°16°16°15°
Tarragonès19°15°22°22°20°
Terra Alta14°10°19°18°19°
Urgell17°11°18°19°17°
Val d'Aran6°12°9°6°11°
Vallès Occidental18°16°20°20°19°
Vallès Oriental17°16°19°18°17°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp100%100%2%0%90%
Alt Empordà100%100%100%59%70%
Alt Penedès100%100%6%0%100%
Alt Urgell100%100%55%55%99%
Alta Ribagorça100%100%45%66%98%
Anoia100%100%26%0%93%
Bages100%100%25%18%98%
Baix Camp100%100%0%0%24%
Baix Ebre100%100%0%0%22%
Baix Empordà100%99%94%65%100%
Baix Llobregat100%100%12%7%99%
Baix Penedès100%100%1%0%98%
Barcelonès100%100%6%7%99%
Berguedà100%100%99%8%98%
Cerdanya100%100%83%38%90%
Conca de Barberà100%100%21%1%78%
Garraf100%100%6%1%99%
Garrigues100%100%31%0%37%
Garrotxa100%100%100%36%74%
Gironès100%100%74%89%88%
Maresme100%100%51%78%100%
Montsià100%100%46%0%32%
Noguera100%100%48%0%81%
Osona100%100%57%79%100%
Pallars Jussà100%100%26%3%88%
Pallars Sobirà100%100%67%84%95%
Pla d'Urgell100%100%47%3%59%
Pla de l'Estany100%100%100%20%86%
Priorat100%100%2%0%28%
Ribera d'Ebre100%100%0%0%6%
Ripollès100%100%100%51%95%
Segarra100%100%51%0%96%
Segrià100%100%29%0%10%
Selva100%100%75%86%98%
Solsonès100%100%64%22%96%
Tarragonès100%100%12%0%57%
Terra Alta100%100%3%0%13%
Urgell100%100%53%0%53%
Val d'Aran100%100%100%100%90%
Vallès Occidental100%100%10%20%100%
Vallès Oriental100%100%43%77%100%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp100% (43,8 mm)100% (7,9 mm)68% (2,4 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Empordà100% (4 mm)87% (26,2 mm)97% (46,1 mm)5% (4,8 mm)2% (1,5 mm)
Alt Penedès100% (43 mm)100% (19,4 mm)84% (8,2 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Urgell100% (17,1 mm)98% (20,2 mm)94% (21,6 mm)12% (0,6 mm)0% (0 mm)
Alta Ribagorça77% (8,8 mm)100% (15,4 mm)87% (20,1 mm)16% (0 mm)1% (0 mm)
Anoia100% (36 mm)100% (10 mm)80% (16,3 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Bages100% (31,9 mm)100% (12,6 mm)88% (15,5 mm)1% (0 mm)2% (0 mm)
Baix Camp100% (23,5 mm)100% (7,4 mm)60% (0,6 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Ebre100% (18,2 mm)100% (7,3 mm)25% (0 mm)1% (0 mm)2% (0 mm)
Baix Empordà89% (1 mm)100% (6,9 mm)91% (9,2 mm)38% (0,1 mm)16% (0 mm)
Baix Llobregat100% (21,4 mm)100% (13,5 mm)83% (7,7 mm)2% (0 mm)2% (0 mm)
Baix Penedès100% (49,5 mm)99% (16 mm)74% (4,6 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Barcelonès100% (11,8 mm)100% (15,2 mm)82% (8,5 mm)2% (0 mm)4% (0 mm)
Berguedà100% (42,8 mm)100% (34,4 mm)95% (51,6 mm)18% (0 mm)1% (0 mm)
Cerdanya96% (15,9 mm)100% (11,7 mm)90% (24,1 mm)17% (0,2 mm)2% (0 mm)
Conca de Barberà100% (31,6 mm)100% (9,4 mm)69% (0,7 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)
Garraf100% (36,1 mm)100% (16,4 mm)74% (5,9 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Garrigues100% (20,5 mm)100% (11,3 mm)58% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Garrotxa100% (20,9 mm)98% (29,2 mm)97% (29,2 mm)38% (4,6 mm)16% (0,3 mm)
Gironès99% (4,4 mm)100% (7,6 mm)90% (13,7 mm)37% (1,5 mm)14% (0 mm)
Maresme100% (6,3 mm)100% (18 mm)91% (14,9 mm)37% (0 mm)13% (0,3 mm)
Montsià100% (18,7 mm)100% (8,4 mm)25% (0 mm)1% (0 mm)2% (0 mm)
Noguera100% (25,4 mm)100% (14,8 mm)77% (0 mm)3% (0 mm)1% (0 mm)
Osona100% (26 mm)100% (12 mm)91% (15,3 mm)13% (0,3 mm)4% (0 mm)
Pallars Jussà98% (14,1 mm)97% (12,5 mm)90% (12,6 mm)13% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Sobirà90% (5,6 mm)97% (11,4 mm)94% (27,9 mm)17% (0,4 mm)1% (0 mm)
Pla d'Urgell100% (21,3 mm)100% (12,4 mm)64% (0 mm)3% (0 mm)1% (0 mm)
Pla de l'Estany100% (7,1 mm)98% (32,5 mm)94% (42 mm)18% (3,3 mm)4% (1,4 mm)
Priorat100% (23,5 mm)100% (8,3 mm)50% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Ribera d'Ebre100% (15,6 mm)100% (7,1 mm)43% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Ripollès100% (32,3 mm)100% (46,4 mm)97% (48,2 mm)40% (7,4 mm)34% (3,7 mm)
Segarra100% (28,7 mm)100% (10,3 mm)75% (0,2 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Segrià100% (14,2 mm)100% (13 mm)50% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Selva98% (8,5 mm)98% (10,9 mm)91% (14,4 mm)18% (0,3 mm)17% (0 mm)
Solsonès100% (28,5 mm)100% (14,8 mm)91% (1 mm)3% (0 mm)0% (0 mm)
Tarragonès100% (41,9 mm)100% (10,1 mm)68% (5 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Terra Alta100% (13,1 mm)100% (7,2 mm)31% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Urgell100% (21 mm)100% (8,4 mm)70% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Val d'Aran81% (0,8 mm)100% (2,1 mm)87% (10,8 mm)17% (2,4 mm)1% (0 mm)
Vallès Occidental100% (17,7 mm)100% (13,8 mm)83% (10,3 mm)2% (0 mm)2% (0 mm)
Vallès Oriental100% (14,1 mm)100% (17,3 mm)91% (13,7 mm)3% (0 mm)4% (0,3 mm)
Probabilitat que caiguin 20 mm o més en el dia, per comarca i dia, en percentatge
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp90%96%9%0%0%
Alt Empordà0%51%33%1%0%
Alt Penedès95%93%19%1%0%
Alt Urgell60%85%22%0%0%
Alta Ribagorça20%75%17%0%0%
Anoia95%96%18%1%0%
Bages91%93%23%0%0%
Baix Camp82%95%5%0%0%
Baix Ebre93%85%3%0%0%
Baix Empordà0%57%41%3%0%
Baix Llobregat85%85%27%1%0%
Baix Penedès92%95%17%0%0%
Barcelonès56%72%30%1%0%
Berguedà81%88%26%0%0%
Cerdanya62%87%26%0%0%
Conca de Barberà83%96%13%0%0%
Garraf88%95%16%0%0%
Garrigues60%87%5%0%0%
Garrotxa50%74%29%1%0%
Gironès6%73%37%3%0%
Maresme25%75%42%1%0%
Montsià93%85%3%0%0%
Noguera70%89%12%0%0%
Osona72%81%29%0%0%
Pallars Jussà44%85%15%0%0%
Pallars Sobirà25%80%18%0%0%
Pla d'Urgell53%83%8%0%0%
Pla de l'Estany9%72%32%3%0%
Priorat62%92%4%0%0%
Ribera d'Ebre54%76%3%0%0%
Ripollès76%87%29%1%0%
Segarra76%93%13%0%0%
Segrià51%73%4%0%0%
Selva5%68%45%2%0%
Solsonès80%90%20%0%0%
Tarragonès90%96%9%0%0%
Terra Alta67%67%1%0%0%
Urgell62%90%7%0%0%
Val d'Aran18%53%13%0%0%
Vallès Occidental85%85%27%1%0%
Vallès Oriental75%85%33%1%0%
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp29 km/h23 km/h40 km/h41 km/h18 km/h
Alt Empordà49 km/h40 km/h57 km/h47 km/h29 km/h
Alt Penedès17 km/h15 km/h32 km/h29 km/h18 km/h
Alt Urgell15 km/h11 km/h36 km/h28 km/h28 km/h
Alta Ribagorça16 km/h16 km/h49 km/h36 km/h30 km/h
Anoia16 km/h18 km/h59 km/h50 km/h22 km/h
Bages21 km/h11 km/h42 km/h24 km/h21 km/h
Baix Camp39 km/h30 km/h52 km/h56 km/h24 km/h
Baix Ebre46 km/h36 km/h61 km/h79 km/h46 km/h
Baix Empordà38 km/h36 km/h30 km/h32 km/h30 km/h
Baix Llobregat32 km/h14 km/h47 km/h34 km/h25 km/h
Baix Penedès39 km/h16 km/h48 km/h40 km/h18 km/h
Barcelonès30 km/h20 km/h42 km/h30 km/h23 km/h
Berguedà14 km/h12 km/h33 km/h20 km/h39 km/h
Cerdanya17 km/h19 km/h30 km/h38 km/h28 km/h
Conca de Barberà21 km/h21 km/h50 km/h52 km/h27 km/h
Garraf45 km/h20 km/h39 km/h32 km/h21 km/h
Garrigues33 km/h13 km/h44 km/h49 km/h22 km/h
Garrotxa17 km/h19 km/h31 km/h21 km/h16 km/h
Gironès31 km/h25 km/h30 km/h21 km/h29 km/h
Maresme56 km/h57 km/h38 km/h30 km/h34 km/h
Montsià23 km/h25 km/h27 km/h36 km/h21 km/h
Noguera22 km/h14 km/h43 km/h20 km/h16 km/h
Osona13 km/h9 km/h31 km/h23 km/h26 km/h
Pallars Jussà17 km/h13 km/h30 km/h25 km/h22 km/h
Pallars Sobirà28 km/h22 km/h34 km/h31 km/h37 km/h
Pla d'Urgell26 km/h18 km/h35 km/h34 km/h16 km/h
Pla de l'Estany32 km/h21 km/h42 km/h18 km/h37 km/h
Priorat26 km/h16 km/h40 km/h57 km/h15 km/h
Ribera d'Ebre31 km/h16 km/h44 km/h63 km/h16 km/h
Ripollès30 km/h34 km/h47 km/h36 km/h32 km/h
Segarra30 km/h13 km/h49 km/h30 km/h21 km/h
Segrià20 km/h17 km/h38 km/h46 km/h12 km/h
Selva37 km/h36 km/h35 km/h30 km/h29 km/h
Solsonès22 km/h13 km/h49 km/h20 km/h25 km/h
Tarragonès27 km/h25 km/h31 km/h28 km/h18 km/h
Terra Alta45 km/h34 km/h46 km/h70 km/h33 km/h
Urgell29 km/h16 km/h39 km/h33 km/h17 km/h
Val d'Aran8 km/h25 km/h22 km/h25 km/h25 km/h
Vallès Occidental26 km/h19 km/h41 km/h27 km/h22 km/h
Vallès Oriental13 km/h17 km/h28 km/h26 km/h15 km/h
Diferència entre la màxima prevista i la normal de l'època per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidldtdcdj
Alt Camp-4°-7°-2°-1°-2°
Alt Empordà-5°-6°-8°-4°-5°
Alt Penedès-4°-6°-1°-1°-2°
Alt Urgell-7°-5°-3°-1°-3°
Alta Ribagorça-5°-5°-3°-4°-5°
Anoia-4°-7°-3°-3°-3°
Bages-5°-7°-2°-3°-3°
Baix Camp-4°-7°-1°-1°-1°
Baix Ebre-5°-10°-2°-2°-2°
Baix Empordà-4°-6°-2°-2°-3°
Baix Llobregat-3°-5°-1°-1°-2°
Baix Penedès-2°-5°-1°0°-1°
Barcelonès-3°-5°0°-1°-1°
Berguedà-5°-4°-4°-4°-4°
Cerdanya-7°-5°-5°-3°-3°
Conca de Barberà-4°-9°-3°-2°-3°
Garraf-2°-5°0°1°-1°
Garrigues-6°-11°-3°-2°-4°
Garrotxa-6°-6°-6°-5°-4°
Gironès-4°-7°-2°-2°-4°
Maresme-4°-5°-1°-2°-3°
Montsià-5°-9°0°-1°-2°
Noguera-4°-9°-2°-1°-4°
Osona-5°-6°-3°-3°-4°
Pallars Jussà-6°-5°-4°-3°-5°
Pallars Sobirà-7°-4°-4°-3°-3°
Pla d'Urgell-5°-11°-3°-1°-4°
Pla de l'Estany-6°-6°-8°-5°-5°
Priorat-6°-10°-2°-2°-2°
Ribera d'Ebre-7°-11°-2°-2°-3°
Ripollès-4°-4°-1°-3°-4°
Segarra-4°-9°-4°-3°-4°
Segrià-6°-11°-2°-2°-4°
Selva-5°-6°-2°-3°-4°
Solsonès-4°-5°-3°-2°-4°
Tarragonès-3°-7°0°0°-2°
Terra Alta-7°-11°-2°-3°-2°
Urgell-4°-10°-4°-2°-4°
Val d'Aran-8°-2°-5°-8°-3°
Vallès Occidental-4°-6°-1°-2°-3°
Vallès Oriental-4°-5°-1°-2°-3°

Ahir

La pluja va descarregar amb molta força en alguns punts i va deixar fins a 84,3 mm a Sant Pere de Ribes, mentre que el vent va registrar cops de fins a 80 km/h al port de Barcelona.

Avui

Jornada de tardor marcada per un cel molt ennuvolat arreu i una tongada de precipitacions generalitzades, tot i que els models encara presenten diferències sobre la distribució exacta de l'aigua. Els ruixats seran continus i en alguns moments abundants, especialment durant el matí al litoral, on es podrien recollir 28,1 mm, i al Pirineu, amb registres que podran arribar als 21,6 mm. A la tarda el focus més important es traslladarà cap a les Terres de l'Ebre, amb registres de fins a 21,4 mm. La probabilitat de pluja abundant serà especialment alta a comarques com l'Alt Penedès, l'Anoia, el Baix Ebre, el Montsià, el Baix Penedès i el Bages.

Davant d'aquesta situació, hi ha avisos oficials actius. Destaquen els avisos de perill alt per intensitat de pluja de més de 40 mm en 30 minuts fins a primera hora del matí al Baix Llobregat, el Garraf, el Baix Penedès i el Tarragonès. Fins al migdia es mantenen avisos per xàfecs de més de 20 mm en 30 minuts a bona part de la costa i el prelitoral central i sud, que podran anar acompanyats de tempesta, calamarsa i ratxes fortes de vent. A més, a l'Empordà i a la Selva hi ha avís per mala mar fins a la mitjanit, amb vent del nord de 50 a 60 km/h i onades de 2 a 3 m. Al litoral nord el vent es farà notar, amb ratxes que podrien tocar els 72 km/h al cap de Creus. L'ambient serà fresc, amb màximes que com a molt arribaran als 21 °C al litoral i a l'Ebre.

Pròxims dies

Demà dilluns començarem la setmana amb un temps encara molt insegur i cobert, amb temperatures diürnes que quedaran fins i tot més curtes que les d'avui. La pluja tornarà a ser generosa, sobretot de matinada a l'Ebre, on es podran acumular 33,4 mm, i a la tarda i al vespre al prelitoral, amb 23,4 mm i 33,2 mm respectivament. A la costa es mantindrà el risc de tempestes i el mar estarà alterat, amb onades de fins a 2,6 m al delta de l'Ebre. Dimarts la inestabilitat començarà a perdre terreny, tot i que encara quedaran ruixats al Pirineu i alguna tempesta costanera. El termòmetre pujarà de manera clara, amb un pic de fins a 24 °C al litoral i a l'Ebre, tot i que els models no acaben de coincidir en aquesta xifra. Dimecres el temps serà molt més estable i la costa podria repetir aquests 24 °C, amb una xifra que encara manté incertesa. Dijous el risc de pluja ja serà molt baix a la major part de comarques.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 1819°Pluja probableRisc de pluja 100% · 11,8 mm
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
6°Val d'Aran
MÉS CÀLIDA
19°Barcelonès

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

A partir de finals de setmana el temps tendirà a calmar-se i les temperatures pujaran respecte a la fresca i la pluja d'aquests dies. L'ambient serà més assolellat i tranquil, tot i que es mantindrà plenament de tardor.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesPugen 6°Fins a 19° dimarts 27.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 18/10/2026 al 31/10/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui14.3°13.9°14.7°
dl13.5°12.5°14.6°
dt15.7°14.6°16.7°
dc16.1°14.6°16.7°
dj14.7°13.9°15.7°
dv16.6°15.2°17.5°
ds14.6°13.8°16.6°
dg17.1°14.5°18.3°
dl18.9°17.1°20.6°
dt19.1°16.9°21.3°
dc18.9°15.4°20.9°
dj18°15.1°19.5°
dv18.2°14.7°19.7°
ds17.6°14.2°19.7°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 18/10/2026 a les 05:10 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

La bossa freda estén les pluges abundants i activa el temporal marítim

La configuració sinòptica continua dominada per la bossa d'aire fred situada cap al sud-oest peninsular, amb un nucli a 500 hPa de 5.687 m i -18 °C al golf de Cadis associat a una baixa de 1012 hPa en superfície. A Catalunya, la vertical atmosfèrica presenta a 500 hPa valors de 5.713 m i -15 °C, amb 8 °C a 850 hPa i un vent de component sud-oest de 75 km/h a 300 hPa. Aquesta disposició afavoreix una advecció humida molt eficient, amb una aigua precipitable que assoleix 26 kg/m² a l'interior i 32 kg/m² a les Balears, uns registres notables que se situen en el tram superior del 10 % per a l'època de l'any.

Amb aquest combustible i una inhibició convectiva pràcticament nul·la a la majoria de sectors, el cel romandrà molt ennuvolat o cobert arreu del territori al llarg de tot avui diumenge. A capes baixes es dibuixen línies clares de convergència de vent a 925 hPa i en superfície, especialment entre el camp de Tarragona, les Terres de l'Ebre i l'Empordà, que actuen com a disparador de les precipitacions. Les pluges seran generalitzades i podran acumular quantitats abundants, superiors als 20 mm a nombroses comarques de la meitat sud i de l'interior. Al litoral es podrien assolir fins a 35 mm, amb un matí que pot acumular 28,1 mm, mentre que al Pirineu el registre diari pot arribar a 45 mm, amb 21,6 mm durant les hores del matí. A les Terres de l'Ebre el total pot pujar fins a 47 mm, destacant la tarda amb 21,4 mm. A la depressió central es preveu assolir fins a 26 mm, al prelitoral 25 mm i a Ponent 22 mm, si bé els models mostren certes discrepàncies en els volums definitius.

El vent de component nord bufarà amb empenta a la façana marítima, amb ratxes que al cap de Creus podrien fregar els 72 km/h, tot i que la probabilitat de superar els 70 km/h al litoral és d'un 27 %. A la mar, la situació s'alterarà de forma evident, amb onades d'1,4 m a la costa barcelonina, 1,6 m al cap de Creus i fins a 2,4 m al delta de l'Ebre.

Davant d'aquest panorama, els avisos oficials d'AEMET mantenen el nivell groc per fenòmens costers a l'Empordà i al litoral sud de Girona fins a la mitjanit per onades de 2 a 3 m, a més de l'avís groc per pluges de 20 a 30 mm en una hora i tempestes amb calamarsa al litoral de Tarragona fins al migdia. Paral·lelament, el Meteocat té activat l'avís taronja per intensitat de pluja superior a 40 mm en 30 minuts fins a les 08:00 h al Baix Llobregat, el Baix Penedès, el Garraf i el Tarragonès, juntament amb avisos de perill groc per superar els 20 mm en 30 minuts fins a les 14:00 h a diverses comarques del litoral i prelitoral central i sud, així com per acumulacions superiors a 60 mm en 3 hores acompanyades de tempesta. Convé seguir-ne les recomanacions.

Demà dilluns es mantindrà la inestabilitat acusada, amb cel molt tapat i noves tongades de precipitació abundant. Els xàfecs podran deixar fins a 56 mm al prelitoral, amb 23,4 mm a la tarda i 33,2 mm al vespre, 44 mm a la Catalunya central, 43 mm a l'Ebre, amb 33,4 mm ja de matinada, i 34 mm al Pirineu. Al litoral la pluja serà de caràcter convectiu i amb xifres incertes pel risc de tempesta. A la costa de l'Ebre l'onatge pot augmentar fins als 2,6 m. Dimarts la bossa freda anirà allunyant-se, obrint clarianes pel sud tot i que encara quedaran ruixats residuals i ventades fortes de tramuntana a l'Empordà.

Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: imatge de vapor d'aigua amb tonalitats fosques al golf de Cadis que mostren aire sec en alçada i una entrada d'humitat moderada que afecta de retruc el nord-est peninsular.
Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: imatge de vapor d'aigua amb tonalitats fosques al golf de Cadis que mostren aire sec en alçada i una entrada d'humitat moderada que afecta de retruc el nord-est peninsular. EUMETSAT, CC BY 4.0
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència del flux marí contra la costa central i meridional, afavorint el creixement de nuvolades i ruixats.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència del flux marí contra la costa central i meridional, afavorint el creixement de nuvolades i ruixats. meteociel.fr
Cobertura nuvolosa prevista al llarg del dia (model AROME, alta resolució sobre Catalunya).
Cobertura nuvolosa prevista al llarg del dia (model AROME, alta resolució sobre Catalunya). meteociel.fr
Tendència · 5 a 15 dies

De cara als pròxims dies i a la setmana vinent, els conjunts indiquen la progressiva entrada d'una dorsal anticiclònica que s'anirà consolidant sobre la península. Aquest patró afavorirà una remuntada de les temperatures respecte a l'ambient fred i humit actual, amb una clara tendència a l'estabilització. Malgrat el repunt tèrmic, els valors encara quedaran lleugerament per sota de la mitjana habitual de les dates.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: