Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

19 d'octubre de 2026

Alerta per aiguats al litoral i acumulacions de pluja al Pirineu

El temps continua marcat per la inestabilitat arreu de Catalunya, amb un cel completament gris i precipitacions que poden descarregar amb molta intensitat al litoral i prelitoral. Els avisos oficials alerten de ruixats forts, acumulacions destacades d'aigua i mala mar a la costa. A partir de demà les precipitacions aniran perdent terreny de manera progressiva.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp17,6°Vila-rodona
Alt Empordà18,8°Roses
Alt Penedès16,9°Sant Martí Sarroca
Alt Urgell14,8°Oliana
Alta Ribagorça13°el Pont de Suert
Anoia16,9°Òdena
Bages16°Cardona
Baix Camp17,5°Vinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre17,7°l'Aldea
Baix Empordà17°Castell d'Aro
Baix Llobregat18,7°Port de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès18,6°el Vendrell
Barcelonès18,7°Barcelona - el Raval
Berguedà12°Castellar de n'Hug - el Clot del Moro
Cerdanya10,4°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà14,4°Blancafort
Garraf17,3°Vilanova i la Geltrú
Garrigues14,5°les Borges Blanques
Garrotxa14,5°Olot
Gironès15,9°Cassà de la Selva
Maresme17,5°Cabrils
Montsià20,5°les Cases d'Alcanar
Noguera15,2°Vallfogona de Balaguer
Osona14,9°Vic
Pallars Jussà16,3°Tremp
Pallars Sobirà12,8°Sort
Pla d'Urgell15,2°el Poal
Pla de l'Estany15,8°Banyoles
Priorat15,4°el Masroig
Ribera d'Ebre16,5°Benissanet
Ripollès12,3°Sant Pau de Segúries
Segarra14,2°el Canós
Segrià15,2°Vilanova de Segrià
Selva16,4°Fogars de la Selva
Solsonès13,4°Guixers - Valls
Tarragonès19,2°Torredembarra
Terra Alta13,8°Gandesa
Urgell14,7°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran9,1°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental16,6°Sabadell - Parc Agrari
Vallès Oriental16,9°Granollers
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp11,3°Nulles
Alt Empordà10,3°Navata
Alt Penedès11,6°Canaletes
Alt Urgell7,9°Alinyà
Alta Ribagorça-0,4°Boí (2.537 m)
Anoia7,8°la Panadella
Bages8,6°Montserrat - Sant Dimes
Baix Camp7,4°Prades
Baix Ebre5,4°PN dels Ports
Baix Empordà13,1°Torroella de Montgrí
Baix Llobregat11,6°PN del Garraf - el Rascler
Baix Penedès11,1°el Montmell
Barcelonès12,4°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà6,9°Gisclareny
Cerdanya0°la Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà8,5°Santa Coloma de Queralt
Garraf12,9°Sant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues8,4°la Granadella
Garrotxa10,4°Olot
Gironès12,5°Cassà de la Selva
Maresme11,3°Dosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià10,3°Mas de Barberans
Noguera8,9°Camarasa
Osona8,7°Viladrau
Pallars Jussà5,2°Montsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà-1°Bonaigua (2.262 m)
Pla d'Urgell10,1°Golmés
Pla de l'Estany11,6°Banyoles
Priorat7,6°Ulldemolins
Ribera d'Ebre9,3°Tivissa
Ripollès0,2°Ulldeter (2.413 m)
Segarra9,2°Cervera
Segrià8,9°Maials
Selva12,1°Santa Coloma de Farners
Solsonès0,9°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès13,1°Constantí
Terra Alta7,8°Horta de Sant Joan
Urgell9,6°Sant Martí de Riucorb
Val d'Aran-0,9°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental11°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental4,9°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp13,9 mmNulles
Alt Empordà8,6 mmPantà de Darnius - Boadella
Alt Penedès9,4 mmFont-rubí
Alt Urgell20 mmAlinyà
Alta Ribagorça11,1 mmel Pont de Suert
Anoia16,5 mmla Llacuna
Bages23,2 mmCardona
Baix Camp20,8 mmRiudecanyes
Baix Ebre26,9 mmPN dels Ports
Baix Empordà0,1 mmCastell d'Aro
Baix Llobregat12,3 mmPN del Garraf - el Rascler
Baix Penedès21,9 mmCunit
Barcelonès9,8 mmBarcelona - el Raval
Berguedà37,1 mmGisclareny
Cerdanya40,8 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà15,1 mmBlancafort
Garraf17,6 mmVilanova i la Geltrú
Garrigues17,5 mmles Borges Blanques
Garrotxa35,2 mmla Vall d'en Bas
Gironès0,1 mmFornells de la Selva
Maresme3,7 mmMalgrat de Mar
Montsià22,4 mmAmposta
Noguera16,9 mmVallfogona de Balaguer
Osona52,9 mmMontesquiu
Pallars Jussà15,6 mmSant Romà d'Abella
Pallars Sobirà20 mmBonaigua (2.262 m)
Pla d'Urgell19,3 mmel Poal
Pla de l'Estany3,8 mmBanyoles
Priorat23,3 mmFalset
Ribera d'Ebre27,6 mmTivissa
Ripollès45,9 mmUlldeter (2.413 m)
Segarra24,5 mmel Canós
Segrià17 mmGimenells
Selva2 mmSanta Coloma de Farners
Solsonès38,2 mmGuixers - Valls
Tarragonès24,1 mmTorredembarra
Terra Alta26,3 mmBatea
Urgell24,6 mmSant Martí de Riucorb
Val d'Aran21,4 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental5,9 mmRellinars
Vallès Oriental6,2 mmPuig Sesolles (1.666 m)
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà82 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès38 km/hFont-rubí
Alt Urgell27 km/hOrganyà
Alta Ribagorça25 km/hel Pont de Suert
Anoia23 km/hla Panadella
Bages21 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp60 km/hMiami Platja
Baix Ebre57 km/hel Perelló
Baix Empordà49 km/hCastell d'Aro
Baix Llobregat47 km/hPort de Barcelona - Bocana Sud
Baix Penedès21 km/hCunit
Barcelonès37 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà36 km/hSantuari de Queralt
Cerdanya44 km/hla Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà27 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf34 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues30 km/hles Borges Blanques
Garrotxa15 km/hOlot
Gironès26 km/hGirona
Maresme41 km/hMalgrat de Mar
Montsià45 km/hIlla de Buda
Noguera15 km/hVilanova de Meià
Osona29 km/hCantonigròs
Pallars Jussà39 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà33 km/hSalòria (2.451 m)
Pla d'Urgell31 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany22 km/hBanyoles
Priorat27 km/hMargalef
Ribera d'Ebre30 km/hBenissanet
Ripollès45 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra28 km/hMassoteres
Segrià21 km/hAlguaire
Selva17 km/hSanta Coloma de Farners
Solsonès33 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès29 km/hTarragona - Complex Educatiu
Terra Alta26 km/hHorta de Sant Joan
Urgell23 km/hTàrrega
Val d'Aran45 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental31 km/hTerrassa
Vallès Oriental42 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp15°18°19°19°19°
Alt Empordà16°18°19°19°21°
Alt Penedès16°20°20°19°19°
Alt Urgell13°16°18°16°19°
Alta Ribagorça9°10°11°9°12°
Anoia15°18°18°18°19°
Bages16°19°18°18°19°
Baix Camp15°20°19°20°21°
Baix Ebre13°19°19°19°20°
Baix Empordà16°20°20°19°20°
Baix Llobregat17°20°20°20°20°
Baix Penedès17°20°21°20°21°
Barcelonès19°21°21°21°21°
Berguedà13°12°14°13°15°
Cerdanya12°14°13°12°14°
Conca de Barberà13°16°17°16°17°
Garraf18°21°22°20°21°
Garrigues12°17°18°17°18°
Garrotxa15°17°16°17°19°
Gironès16°21°20°19°20°
Maresme18°19°19°19°20°
Montsià14°20°20°19°21°
Noguera14°17°19°15°17°
Osona17°18°18°17°19°
Pallars Jussà14°17°16°16°19°
Pallars Sobirà15°16°15°15°17°
Pla d'Urgell13°19°20°17°18°
Pla de l'Estany17°18°18°18°20°
Priorat13°19°19°19°20°
Ribera d'Ebre12°19°19°19°20°
Ripollès9°9°8°8°9°
Segarra13°16°17°15°16°
Segrià14°20°20°18°21°
Selva17°18°17°17°18°
Solsonès14°16°16°15°17°
Tarragonès16°21°22°20°21°
Terra Alta10°17°17°18°19°
Urgell13°18°19°17°17°
Val d'Aran11°7°5°13°8°
Vallès Occidental17°20°19°19°19°
Vallès Oriental18°20°19°18°19°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp100%13%0%36%100%
Alt Empordà100%100%55%66%76%
Alt Penedès100%22%20%35%100%
Alt Urgell100%15%39%55%63%
Alta Ribagorça100%73%14%71%27%
Anoia100%26%9%43%62%
Bages100%33%6%91%65%
Baix Camp100%2%0%37%100%
Baix Ebre100%4%0%23%100%
Baix Empordà100%84%61%91%100%
Baix Llobregat100%14%0%23%100%
Baix Penedès100%2%0%52%100%
Barcelonès99%17%17%18%100%
Berguedà100%100%32%66%27%
Cerdanya100%10%44%54%93%
Conca de Barberà100%14%5%46%54%
Garraf100%19%16%24%100%
Garrigues100%39%10%7%64%
Garrotxa100%80%39%63%82%
Gironès99%85%68%80%100%
Maresme100%65%68%81%100%
Montsià100%48%0%29%100%
Noguera100%59%26%49%55%
Osona99%58%65%82%74%
Pallars Jussà100%34%3%76%2%
Pallars Sobirà100%21%48%77%87%
Pla d'Urgell100%58%4%4%64%
Pla de l'Estany100%100%43%66%66%
Priorat100%9%13%16%67%
Ribera d'Ebre100%21%0%11%65%
Ripollès100%100%84%67%68%
Segarra100%56%26%50%66%
Segrià100%49%0%2%74%
Selva100%93%82%91%100%
Solsonès100%36%30%73%67%
Tarragonès100%4%0%30%100%
Terra Alta100%15%0%20%60%
Urgell100%46%13%39%65%
Val d'Aran100%100%100%67%84%
Vallès Occidental99%39%29%36%100%
Vallès Oriental100%49%60%80%100%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp100% (21,1 mm)95% (1,6 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Empordà70% (17,7 mm)95% (2,9 mm)13% (3,9 mm)4% (6 mm)2% (2 mm)
Alt Penedès100% (19,8 mm)98% (4,6 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Urgell100% (21 mm)95% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0,3 mm)
Alta Ribagorça100% (32,3 mm)95% (0,4 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)2% (0 mm)
Anoia100% (20,9 mm)95% (2,5 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Bages95% (14,4 mm)98% (7,1 mm)1% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)
Baix Camp90% (19 mm)88% (0,6 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Ebre100% (13 mm)73% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Empordà83% (9,6 mm)90% (7,8 mm)7% (0,2 mm)3% (0 mm)2% (0 mm)
Baix Llobregat93% (13,5 mm)93% (5,1 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Penedès98% (22,6 mm)98% (3,8 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Barcelonès93% (14 mm)95% (8,3 mm)0% (0,1 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)
Berguedà100% (42,3 mm)100% (0 mm)7% (0,1 mm)3% (0 mm)1% (0,6 mm)
Cerdanya95% (27,9 mm)98% (0 mm)3% (0 mm)2% (0 mm)1% (2,4 mm)
Conca de Barberà95% (23,4 mm)93% (9,4 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garraf95% (16,5 mm)95% (5 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Garrigues95% (18,7 mm)88% (0,6 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrotxa95% (39,7 mm)95% (0,6 mm)17% (5,5 mm)13% (0 mm)1% (0,3 mm)
Gironès83% (10,4 mm)98% (13,4 mm)12% (0,4 mm)4% (0 mm)1% (0,1 mm)
Maresme90% (17,5 mm)93% (15,8 mm)4% (0,1 mm)15% (0 mm)2% (0 mm)
Montsià93% (19,7 mm)60% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Noguera95% (17,3 mm)98% (6,9 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Osona95% (10,7 mm)88% (7,6 mm)7% (0,3 mm)4% (0,1 mm)0% (0 mm)
Pallars Jussà95% (37,5 mm)95% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Sobirà100% (24,5 mm)95% (0,4 mm)2% (0,3 mm)0% (0 mm)1% (0,3 mm)
Pla d'Urgell95% (17,6 mm)88% (1,9 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pla de l'Estany83% (19,2 mm)95% (0,7 mm)12% (4,2 mm)4% (0 mm)3% (6,9 mm)
Priorat83% (16,2 mm)80% (0,3 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ribera d'Ebre85% (9,9 mm)70% (0,1 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ripollès100% (38,9 mm)98% (0 mm)19% (8,3 mm)16% (3,5 mm)2% (2,7 mm)
Segarra100% (17,3 mm)83% (9,7 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Segrià90% (12,8 mm)83% (2,6 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Selva90% (18,3 mm)100% (11,1 mm)21% (0,3 mm)10% (0 mm)2% (0 mm)
Solsonès100% (16,8 mm)95% (12,5 mm)1% (0,1 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Tarragonès98% (24,3 mm)88% (1,2 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Terra Alta85% (7,3 mm)75% (0,1 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Urgell95% (19 mm)88% (3 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Val d'Aran98% (12,4 mm)93% (2 mm)39% (5,3 mm)3% (0 mm)5% (0,6 mm)
Vallès Occidental95% (15,6 mm)98% (8,5 mm)2% (0,6 mm)4% (0,5 mm)2% (0,3 mm)
Vallès Oriental93% (11,1 mm)98% (9 mm)4% (0,4 mm)4% (0,2 mm)1% (0,2 mm)
Probabilitat que caiguin 20 mm o més en el dia, per comarca i dia, en percentatge
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp88%6%0%0%0%
Alt Empordà44%47%1%0%1%
Alt Penedès84%26%0%0%0%
Alt Urgell78%15%0%0%0%
Alta Ribagorça48%9%0%0%0%
Anoia89%15%0%0%0%
Bages82%25%0%0%0%
Baix Camp80%4%0%0%0%
Baix Ebre81%1%0%0%0%
Baix Empordà59%58%1%0%0%
Baix Llobregat81%27%0%0%0%
Baix Penedès87%12%0%0%0%
Barcelonès68%36%0%0%0%
Berguedà75%24%0%0%0%
Cerdanya72%22%0%0%0%
Conca de Barberà89%11%0%0%0%
Garraf80%13%0%0%0%
Garrigues73%3%0%0%0%
Garrotxa67%42%0%0%0%
Gironès71%48%1%0%0%
Maresme75%47%0%0%0%
Montsià81%1%0%0%0%
Noguera68%10%0%0%0%
Osona65%28%0%0%0%
Pallars Jussà67%9%0%0%0%
Pallars Sobirà60%12%0%0%0%
Pla d'Urgell65%2%0%0%0%
Pla de l'Estany64%53%1%0%0%
Priorat74%2%0%0%0%
Ribera d'Ebre66%1%0%0%0%
Ripollès70%35%0%0%0%
Segarra83%12%0%0%0%
Segrià59%1%0%0%0%
Selva67%47%0%0%0%
Solsonès77%17%0%0%0%
Tarragonès88%6%0%0%0%
Terra Alta69%0%0%0%0%
Urgell74%6%0%0%0%
Val d'Aran32%5%0%0%0%
Vallès Occidental81%27%0%0%0%
Vallès Oriental79%31%0%0%0%
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp23 km/h54 km/h58 km/h23 km/h30 km/h
Alt Empordà48 km/h45 km/h36 km/h26 km/h24 km/h
Alt Penedès24 km/h25 km/h33 km/h16 km/h13 km/h
Alt Urgell36 km/h40 km/h26 km/h25 km/h32 km/h
Alta Ribagorça16 km/h24 km/h41 km/h28 km/h29 km/h
Anoia17 km/h51 km/h48 km/h21 km/h19 km/h
Bages9 km/h28 km/h17 km/h13 km/h23 km/h
Baix Camp31 km/h57 km/h87 km/h24 km/h28 km/h
Baix Ebre48 km/h70 km/h89 km/h56 km/h57 km/h
Baix Empordà22 km/h18 km/h23 km/h23 km/h19 km/h
Baix Llobregat17 km/h41 km/h32 km/h17 km/h25 km/h
Baix Penedès21 km/h48 km/h44 km/h17 km/h17 km/h
Barcelonès29 km/h38 km/h32 km/h34 km/h28 km/h
Berguedà36 km/h18 km/h21 km/h28 km/h37 km/h
Cerdanya40 km/h39 km/h30 km/h33 km/h32 km/h
Conca de Barberà20 km/h57 km/h69 km/h28 km/h34 km/h
Garraf23 km/h32 km/h37 km/h20 km/h17 km/h
Garrigues14 km/h41 km/h58 km/h23 km/h27 km/h
Garrotxa21 km/h20 km/h23 km/h29 km/h34 km/h
Gironès26 km/h23 km/h23 km/h21 km/h18 km/h
Maresme73 km/h48 km/h33 km/h36 km/h52 km/h
Montsià57 km/h26 km/h32 km/h32 km/h39 km/h
Noguera28 km/h41 km/h30 km/h21 km/h28 km/h
Osona16 km/h28 km/h24 km/h20 km/h17 km/h
Pallars Jussà29 km/h31 km/h31 km/h18 km/h23 km/h
Pallars Sobirà21 km/h35 km/h37 km/h28 km/h35 km/h
Pla d'Urgell19 km/h35 km/h42 km/h17 km/h21 km/h
Pla de l'Estany25 km/h28 km/h21 km/h34 km/h34 km/h
Priorat19 km/h41 km/h58 km/h20 km/h29 km/h
Ribera d'Ebre23 km/h42 km/h76 km/h31 km/h40 km/h
Ripollès76 km/h28 km/h22 km/h28 km/h41 km/h
Segarra14 km/h41 km/h35 km/h19 km/h13 km/h
Segrià18 km/h36 km/h51 km/h17 km/h14 km/h
Selva36 km/h36 km/h25 km/h23 km/h25 km/h
Solsonès14 km/h43 km/h15 km/h22 km/h27 km/h
Tarragonès24 km/h32 km/h30 km/h20 km/h16 km/h
Terra Alta32 km/h45 km/h68 km/h36 km/h50 km/h
Urgell15 km/h39 km/h44 km/h15 km/h18 km/h
Val d'Aran13 km/h19 km/h21 km/h27 km/h29 km/h
Vallès Occidental18 km/h28 km/h27 km/h16 km/h27 km/h
Vallès Oriental18 km/h25 km/h24 km/h14 km/h26 km/h
Diferència entre la màxima prevista i la normal de l'època per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidtdcdjdv
Alt Camp-5°-2°-2°-2°-2°
Alt Empordà-7°-5°-4°-4°-2°
Alt Penedès-5°-1°-1°-2°-2°
Alt Urgell-7°-4°-2°-4°-1°
Alta Ribagorça-5°-4°-3°-5°-2°
Anoia-6°-3°-3°-3°-2°
Bages-6°-3°-4°-4°-3°
Baix Camp-7°-2°-2°-2°-1°
Baix Ebre-9°-3°-3°-3°-2°
Baix Empordà-6°-1°-2°-2°-1°
Baix Llobregat-5°-2°-2°-2°-2°
Baix Penedès-4°-1°-1°-2°-1°
Barcelonès-2°0°-1°-1°-1°
Berguedà-4°-5°-4°-4°-3°
Cerdanya-5°-2°-3°-4°-2°
Conca de Barberà-7°-3°-3°-3°-3°
Garraf-4°0°0°-2°-1°
Garrigues-9°-4°-3°-5°-3°
Garrotxa-6°-4°-5°-4°-2°
Gironès-6°-2°-3°-3°-2°
Maresme-4°-2°-2°-3°-1°
Montsià-9°-2°-2°-3°-2°
Noguera-5°-2°-1°-4°-3°
Osona-4°-3°-2°-4°-2°
Pallars Jussà-7°-4°-4°-5°-2°
Pallars Sobirà-5°-3°-4°-4°-3°
Pla d'Urgell-9°-4°-3°-5°-4°
Pla de l'Estany-6°-5°-5°-5°-3°
Priorat-9°-3°-3°-3°-2°
Ribera d'Ebre-11°-4°-4°-4°-2°
Ripollès-3°-3°-4°-4°-3°
Segarra-7°-4°-3°-5°-4°
Segrià-9°-3°-2°-4°-2°
Selva-4°-3°-4°-4°-3°
Solsonès-4°-3°-3°-4°-2°
Tarragonès-6°-1°0°-2°-1°
Terra Alta-10°-4°-4°-3°-2°
Urgell-9°-4°-3°-5°-4°
Val d'Aran-4°-7°-9°-1°-7°
Vallès Occidental-4°-2°-2°-2°-3°
Vallès Oriental-3°0°-2°-2°-1°

Ahir

Ahir la pluja va deixar un registre màxim de 52,9 mm a Montesquiu, mentre que el vent va destacar amb una ratxa de 82 km/h a Portbou.

Avui

El cel es mantindrà cobert a tot el país al llarg de tot el dia, amb precipitacions generals que podran caure en qualsevol moment. Els xàfecs podran ser localment forts i anar acompanyats de tempesta, especialment a la meitat sud i a la façana costanera, amb risc d'aiguats puntuals a la tarda i al vespre, tot i que els models encara discrepen sobre la distribució exacta de l'aigua. A les Terres de l'Ebre es podrien acumular fins a 55,5 mm durant la tarda, mentre que cap al vespre la pluja pot deixar fins a 27,7 mm a Ponent, 25,6 mm a la Catalunya central i 24,6 mm al prelitoral.

Davant d'això, hi ha avisos oficials actius per intensitat de pluja, amb nivell taronja a comarques del litoral i prelitoral central i sud per registres que poden superar els 40 mm en 30 minuts entre la tarda i la nit, i avisos grocs per intensitat superior als 20 mm en 30 minuts o 60 mm en 3 hores a bona part del territori. També hi ha avisos per acumulacions de més de 100 mm en 24 hores, que assoleixen el nivell taronja a zones del Pirineu i Prepirineu com l'Alt Urgell, el Berguedà, la Cerdanya, el Ripollès i el Solsonès. A la costa cal vigilar amb l'estat de la mar: hi ha avís groc per onades de més de 2,5 metres a tot el litoral de Barcelona i Tarragona fins a primera hora de la tarda. Pel que fa a les temperatures, els valors màxims més alts arribaran fins als 23 °C al litoral, amb una xifra que encara és incerta.

Pròxims dies

Demà dimarts la pluja encara es mantindrà activa durant la matinada i el matí, sobretot al nord-est i a la costa, però a la tarda anirà minvant clarament i s'obriran clarianes pel sud i ponent. El vent del nord-oest es farà notar al litoral, on es podrien fregar ratxes de 70 km/h al cap de Creus. Dimecres i dijous s'imposarà un temps molt més tranquil, amb un risc de precipitació molt baix arreu i un ambient que dijous serà una mica més fresc. Divendres la temperatura es recuperarà i marcarà el pic dels pròxims dies, amb valors que podrien arribar als 24 °C a l'Ebre, tot i que els models no acaben de coincidir en aquesta xifra.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 1919°Pluja probableRisc de pluja 93% · 14 mm
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
9°Alta Ribagorça
MÉS CÀLIDA
19°Barcelonès

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

A partir dels pròxims dies el temps s'anirà estabilitzant i les temperatures començaran a pujar després de la fresca actual. Aquest ambient més agradable es mantindrà durant la setmana vinent, amb valors típics de tardor sense excessos de calor.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesPugen 6°Fins a 19° dimarts 27.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 19/10/2026 al 01/11/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui13.1°12.5°14.3°
dt16.1°15.4°16.9°
dc16.4°15.7°17.3°
dj15°14.1°15.7°
dv16.9°15.9°17.6°
ds14.3°13.5°15.1°
dg16.4°14.5°18.1°
dl18.4°15.6°20.7°
dt19.2°16.6°21.6°
dc18.9°17.1°21°
dj18.2°14.6°20.5°
dv18.4°14.4°20.4°
ds17.9°14.6°20.1°
dg17.4°14°19.8°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 19/10/2026 a les 05:09 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

Llevantada amb risc d'aiguats locals i temporal marítim

La configuració sinòptica d'avui dilluns ve plenament condicionada per la baixa freda en alçada situada cap a l'oest i el sud-oest peninsular, amb un reflex en superfície que impulsa un flux marítim molt marcat de llevant i xaloc. Aquesta entrada de vent humit, que a 850 hPa assoleix els 32 km/h de component est sobre l'interior de Catalunya, troba la columna pràcticament saturada d'humitat i un contingut d'aigua precipitable notable de 28 kg/m². Amb una temperatura de -14 °C a 500 hPa i el pas del corrent en jet de component sud a 300 hPa, la inestabilitat és acusada a la façana marítima, on la CAPE s'enfila fins als 1870 J/kg amb una inhibició convectiva pràcticament nul·la.

El detonant principal per a la formació de tempestes i xàfecs intensos serà la convergència de vents en superfície i nivells baixos, especialment marcada de cara al vespre entre Tarragona i Móra d'Ebre, a les Terres de l'Ebre i a sectors del nord-est. Com sol passar en aquestes situacions marítimes, el model situa el nucli d'acumulació més important sobre el mar, davant les costes del sud, però la línia d'inestabilitat fregarà terra ferma amb força. La pluja serà general sota un cel completament cobert arreu del territori. A les Terres de l'Ebre els ruixats poden deixar 55,5 mm durant la tarda, amb un màxim diari que podria fregar els 58 mm segons alguns càlculs, tot i que els models no acaben de coincidir en la quantitat definitiva. Cap al vespre, la precipitació també guanyarà pes a Ponent amb 27,7 mm, a la Catalunya central amb 25,6 mm i al prelitoral amb 24,6 mm, assolint totals diaris que podrien arribar a 49 mm a ponent, 41 mm a l'interior central, 31 mm al prelitoral i 28 mm al Pirineu, sempre amb discrepàncies entre models sobre els registres finals. Al litoral, la naturalesa fortament convectiva fa que les xifres puntuals no siguin del tot fiables, amb risc d'aiguats molt irregulars.

L'estat de la mar empitjora clarament per la llevantada, amb onades que superaran els 2 m i podran arribar als 2,3 m al delta de l'Ebre i als 1,6 m a la costa central de Barcelona. Davant d'aquest escenari, el Meteocat manté actiu l'avís taronja per intensitat de pluja que pot superar els 40 mm en 30 minuts aquesta tarda i vespre a bona part del litoral i prelitoral central i tarragoní, així com l'avís taronja per acumulacions de més de 100 mm en 24 hores al Ripollès, Berguedà, Solsonès, Alt Urgell i Cerdanya, juntament amb avisos de nivell groc per pluja intensa o abundant a la resta del territori. Paral·lelament, tant l'AEMET com el Meteocat han activat avisos grocs per temporal costaner a tot el litoral català fins a primera hora de la tarda per onatge de 2 a 3 m i ratxes de 50 a 61 km/h de component nord-est; convé seguir-ne les recomanacions.

Demà dimarts el gruix de la precipitació es desplaçarà cap al nord-est, mantenint la possibilitat de tempestes al litoral i risc de pluja acumulable sobretot a comarques com el Baix Empordà, el Gironès, el Pla de l'Estany o la Selva, mentre que cap a Ponent i l'Ebre s'obriran clarianes a la tarda. El vent podria deixar alguna ratxa propera als 70 km/h al cap de Creus, si bé la probabilitat del conjunt de models per superar aquest llindar és molt baixa. A partir de dimecres s'imposarà una progressiva estabilització amb mestral i tramuntana a les puntes del país, donant pas a un ambient més temperat cap a divendres, quan a l'Ebre es podria fregar una màxima de 24 °C, una dada en què els models encara mostren diferències.

Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: arribada d'humitat abundant a mitjans nivells des del golf de Cadis cap al nord peninsular i Balears, mentre l'aire sec domina l'atlàntic occidental.
Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: arribada d'humitat abundant a mitjans nivells des del golf de Cadis cap al nord peninsular i Balears, mentre l'aire sec domina l'atlàntic occidental. EUMETSAT, CC BY 4.0
Energia convectiva disponible (MUCAPE), hora a hora: la inestabilitat es concentra al sector litoral amb valors destacats, mentre a la resta de l'àrea catalana l'energia disponible queda molt minvada per a la formació de nuvolades.
Energia convectiva disponible (MUCAPE), hora a hora: la inestabilitat es concentra al sector litoral amb valors destacats, mentre a la resta de l'àrea catalana l'energia disponible queda molt minvada per a la formació de nuvolades. meteociel.fr
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de fluxos marins i terrestres al sector central i septentrional, marcant l'entorn més favorable al creixement de nuvolades.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de fluxos marins i terrestres al sector central i septentrional, marcant l'entorn més favorable al creixement de nuvolades. meteociel.fr
Tendència · 5 a 15 dies

Els conjunts de models indiquen l'establiment d'una dorsal anticiclònica que començarà a guanyar terreny ja durant els pròxims dies, amb geopotencials clarament a l'alça a la península Ibèrica. Aquest patró afavorirà una recuperació tèrmica progressiva respecte a l'ambient fresc d'aquests dies, amb un ascens que tindrà continuïtat durant la setmana vinent. Tot i la tendència més temperada, els valors es mantindran en conjunt a prop o lleugerament per sota de les mitjanes pròpies d'octubre.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: