Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

20 d'octubre de 2026

Matí de ruixats forts al nord-est sota un cel molt tapat arreu

El temps es manté insegur aquest dimarts, amb un cel molt ennuvolat a tot el país i ruixats que al matí encara podran descarregar amb força a punts de Barcelona i Girona. Amb el pas de les hores la inestabilitat anirà a la baixa a Ponent i al sud, tot i que l'ambient es mantindrà fresc. De cara a demà el vent del nord-oest guanyarà protagonisme a la costa i a les Terres de l'Ebre.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp14°Vila-rodona
Alt Empordà18,5°Castelló d'Empúries
Alt Penedès16,4°Vilafranca del Penedès - la Granada
Alt Urgell13,3°Oliana
Alta Ribagorça11,8°el Pont de Suert
Anoia15,1°els Hostalets de Pierola
Bages15,9°Cardona
Baix Camp13,8°Vinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre13,9°l'Aldea
Baix Empordà19,2°Castell d'Aro
Baix Llobregat20,1°Port de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès19,6°Cunit
Barcelonès19,1°Badalona - Museu
Berguedà14,1°Guardiola de Berguedà
Cerdanya13,7°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà11,3°l'Espluga de Francolí
Garraf19,2°Vilanova i la Geltrú
Garrigues11,7°les Borges Blanques
Garrotxa14,8°Olot
Gironès16,3°Fornells de la Selva
Maresme19,6°Mataró
Montsià16,8°les Cases d'Alcanar
Noguera12,5°Vilanova de Meià
Osona15,1°Vic
Pallars Jussà13°la Pobla de Segur
Pallars Sobirà12,4°Sort
Pla d'Urgell11,5°el Poal
Pla de l'Estany16,3°Banyoles
Priorat11,2°Pantà de Siurana
Ribera d'Ebre13,2°Pantà de Riba-roja
Ripollès14,6°Sant Pau de Segúries
Segarra10,6°el Canós
Segrià12,5°Alcarràs
Selva17,6°Santa Coloma de Farners
Solsonès14,1°Solsona
Tarragonès17,2°Torredembarra
Terra Alta10,6°Gandesa
Urgell11,1°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran8,6°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental16,6°Sant Cugat del Vallès - CAR
Vallès Oriental17,2°Caldes de Montbui
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp10,8°Vila-rodona
Alt Empordà10,4°Navata
Alt Penedès11,4°Font-rubí
Alt Urgell7,7°Alinyà
Alta Ribagorça0,2°Boí (2.537 m)
Anoia8°la Panadella
Bages8,8°Montserrat - Sant Dimes
Baix Camp7,3°Prades
Baix Ebre4,9°PN dels Ports
Baix Empordà11,6°la Tallada d'Empordà
Baix Llobregat10,1°PN del Garraf - el Rascler
Baix Penedès10,6°el Montmell
Barcelonès10,4°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà6,7°Gisclareny
Cerdanya1,1°la Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà8,5°Santa Coloma de Queralt
Garraf12,1°Sant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues8,2°la Granadella
Garrotxa10,2°la Vall d'en Bas
Gironès11,1°Cassà de la Selva
Maresme9,8°Dosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià8,9°Ulldecona - els Valentins
Noguera8,5°Camarasa
Osona7,1°Viladrau
Pallars Jussà5,6°Montsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà0,6°Espot (2.519 m)
Pla d'Urgell9,9°Golmés
Pla de l'Estany11,1°Banyoles
Priorat7,4°Ulldemolins
Ribera d'Ebre8,8°Tivissa
Ripollès1,1°Ulldeter (2.413 m)
Segarra8,9°Cervera
Segrià8,5°Maials
Selva11,6°Santa Coloma de Farners
Solsonès1,8°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès11,1°Constantí
Terra Alta7,4°Horta de Sant Joan
Urgell9,2°Sant Martí de Riucorb
Val d'Aran0,6°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental10,4°Rellinars
Vallès Oriental3,3°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp66 mmVila-rodona
Alt Empordà16,1 mmCabanes
Alt Penedès40,6 mmFont-rubí
Alt Urgell29,3 mmOrganyà
Alta Ribagorça28,1 mmBoí (2.537 m)
Anoia68,2 mmla Llacuna
Bages33 mmSant Salvador de Guardiola
Baix Camp51,7 mmPrades
Baix Ebre46,8 mml'Ametlla de Mar
Baix Empordà7,3 mmla Tallada d'Empordà
Baix Llobregat40,4 mmVallirana
Baix Penedès47,5 mmla Bisbal del Penedès
Barcelonès20,9 mmBarcelona - Zona Universitària
Berguedà53,3 mmGisclareny
Cerdanya56,1 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà61,6 mml'Espluga de Francolí
Garraf22,3 mmSant Pere de Ribes - PN del Garraf
Garrigues50,1 mmles Borges Blanques
Garrotxa12,5 mmOlot
Gironès10,4 mmGirona
Maresme9,6 mmDosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià53,2 mmles Cases d'Alcanar
Noguera50 mmVallfogona de Balaguer
Osona24,6 mmViladrau
Pallars Jussà54,4 mmSant Romà d'Abella
Pallars Sobirà53,1 mmEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell51,3 mmel Poal
Pla de l'Estany17 mmBanyoles
Priorat70,2 mmFalset
Ribera d'Ebre67,8 mmTivissa
Ripollès74,6 mmUlldeter (2.413 m)
Segarra31,5 mmCervera
Segrià57,6 mmels Alamús
Selva14,9 mmAnglès
Solsonès63,8 mmel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès54,9 mmTorredembarra
Terra Alta36,3 mmBatea
Urgell39,8 mmSant Martí de Riucorb
Val d'Aran23,5 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental27,9 mmVacarisses
Vallès Oriental18,4 mmPuig Sesolles (1.666 m)
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà59 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès50 km/hFont-rubí
Alt Urgell26 km/hOrganyà
Alta Ribagorça9 km/hel Pont de Suert
Anoia48 km/hÒdena
Bages35 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp61 km/hMiami Platja
Baix Ebre59 km/hel Perelló
Baix Empordà39 km/hPalafrugell
Baix Llobregat73 km/hPort de Barcelona - Bocana Sud
Baix Penedès46 km/hel Vendrell
Barcelonès57 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà47 km/hSantuari de Queralt
Cerdanya106 km/hla Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà22 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf42 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues18 km/hles Borges Blanques
Garrotxa9 km/hOlot
Gironès17 km/hGirona
Maresme48 km/hMalgrat de Mar
Montsià47 km/hIlla de Buda
Noguera19 km/hVilanova de Meià
Osona41 km/hCantonigròs
Pallars Jussà41 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà80 km/hSalòria (2.451 m)
Pla d'Urgell22 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany21 km/hBanyoles
Priorat42 km/hPantà de Siurana
Ribera d'Ebre23 km/hBenissanet
Ripollès76 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra23 km/hCervera
Segrià27 km/hAlguaire
Selva19 km/hSanta Coloma de Farners
Solsonès74 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès50 km/hTorredembarra
Terra Alta18 km/hHorta de Sant Joan
Urgell21 km/hTàrrega
Val d'Aran46 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental33 km/hTerrassa
Vallès Oriental72 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidcdjdvds
Alt Camp17°18°17°18°15°
Alt Empordà19°19°19°21°18°
Alt Penedès19°20°18°20°16°
Alt Urgell16°16°15°17°16°
Alta Ribagorça9°9°8°8°9°
Anoia17°18°17°18°14°
Bages18°18°18°18°14°
Baix Camp19°19°18°19°16°
Baix Ebre18°18°18°18°16°
Baix Empordà18°18°17°20°17°
Baix Llobregat19°20°19°20°17°
Baix Penedès19°20°19°20°17°
Barcelonès21°21°19°21°17°
Berguedà13°13°12°13°14°
Cerdanya14°12°11°13°13°
Conca de Barberà15°16°15°16°13°
Garraf21°21°20°21°18°
Garrigues16°17°15°17°14°
Garrotxa17°16°17°18°15°
Gironès18°19°17°20°17°
Maresme18°19°17°19°17°
Montsià20°19°18°19°18°
Noguera17°18°15°17°14°
Osona17°18°16°18°14°
Pallars Jussà16°16°15°18°16°
Pallars Sobirà16°15°14°15°15°
Pla d'Urgell17°19°16°18°16°
Pla de l'Estany18°18°17°18°17°
Priorat17°18°18°18°16°
Ribera d'Ebre18°18°18°19°17°
Ripollès9°8°6°7°8°
Segarra15°17°14°16°13°
Segrià19°19°17°20°17°
Selva16°17°15°17°15°
Solsonès15°16°15°15°11°
Tarragonès21°21°19°21°18°
Terra Alta16°16°16°17°16°
Urgell16°18°15°17°14°
Val d'Aran7°7°12°8°8°
Vallès Occidental20°19°17°19°16°
Vallès Oriental19°19°16°19°16°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidcdjdvds
Alt Camp59%0%82%0%100%
Alt Empordà89%51%76%31%96%
Alt Penedès64%1%75%79%100%
Alt Urgell4%0%89%21%84%
Alta Ribagorça66%23%83%13%100%
Anoia55%1%91%14%100%
Bages73%34%87%35%100%
Baix Camp39%0%65%0%100%
Baix Ebre29%0%32%0%100%
Baix Empordà99%63%93%87%100%
Baix Llobregat56%19%84%90%100%
Baix Penedès50%0%87%50%100%
Barcelonès65%19%92%87%100%
Berguedà100%0%98%17%88%
Cerdanya25%57%80%14%97%
Conca de Barberà48%17%86%13%100%
Garraf54%1%82%87%100%
Garrigues72%4%80%44%100%
Garrotxa99%5%78%4%94%
Gironès98%72%93%48%100%
Maresme92%30%96%67%100%
Montsià56%0%36%50%95%
Noguera66%31%90%45%100%
Osona82%48%85%40%100%
Pallars Jussà32%9%98%25%80%
Pallars Sobirà39%1%88%63%91%
Pla d'Urgell69%9%80%50%100%
Pla de l'Estany66%34%81%15%92%
Priorat53%4%70%12%100%
Ribera d'Ebre29%0%45%0%100%
Ripollès100%69%77%31%93%
Segarra63%18%85%51%100%
Segrià59%1%66%47%100%
Selva98%59%96%61%100%
Solsonès68%14%83%71%100%
Tarragonès57%0%79%34%100%
Terra Alta51%1%66%20%100%
Urgell66%11%82%49%100%
Val d'Aran100%89%72%48%95%
Vallès Occidental71%22%94%73%100%
Vallès Oriental88%14%96%42%100%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidcdjdvds
Alt Camp3% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Alt Empordà39% (2,1 mm)32% (0,8 mm)23% (0 mm)26% (3,4 mm)38% (0 mm)
Alt Penedès19% (0,1 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Alt Urgell32% (0,1 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)2% (0,2 mm)2% (0 mm)
Alta Ribagorça58% (3,4 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)4% (0,2 mm)3% (0 mm)
Anoia10% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Bages38% (0 mm)2% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)2% (0 mm)
Baix Camp0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Ebre0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Empordà46% (6,3 mm)29% (0,3 mm)12% (0,7 mm)15% (0,6 mm)37% (0,3 mm)
Baix Llobregat16% (0,2 mm)5% (0,1 mm)13% (0,2 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Penedès10% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Barcelonès24% (0,3 mm)6% (0 mm)23% (2 mm)0% (0,3 mm)5% (0 mm)
Berguedà58% (7,2 mm)17% (0 mm)4% (0 mm)10% (0 mm)9% (0 mm)
Cerdanya46% (1,8 mm)8% (0 mm)0% (0 mm)14% (0 mm)15% (0,3 mm)
Conca de Barberà3% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garraf10% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrigues4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrotxa34% (0 mm)40% (0 mm)23% (0 mm)17% (1,9 mm)23% (0,6 mm)
Gironès45% (5,1 mm)24% (0,5 mm)19% (0,8 mm)17% (0,5 mm)38% (0,7 mm)
Maresme27% (1,5 mm)24% (0,4 mm)31% (0,3 mm)15% (0 mm)37% (0,3 mm)
Montsià4% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Noguera38% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Osona4% (0 mm)8% (0,2 mm)12% (0,4 mm)3% (0 mm)3% (0 mm)
Pallars Jussà57% (0 mm)5% (0 mm)3% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Pallars Sobirà58% (0,6 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)10% (0,2 mm)15% (0 mm)
Pla d'Urgell10% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pla de l'Estany32% (0 mm)29% (0,2 mm)37% (0,1 mm)26% (0 mm)41% (0,6 mm)
Priorat0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ribera d'Ebre0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ripollès56% (5,9 mm)28% (0 mm)3% (0 mm)18% (0,2 mm)18% (0,9 mm)
Segarra5% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Segrià4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Selva41% (3,5 mm)29% (0,5 mm)19% (0,9 mm)12% (0,1 mm)19% (0,2 mm)
Solsonès34% (0 mm)4% (0,2 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Tarragonès3% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Terra Alta0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Urgell10% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Val d'Aran58% (2,2 mm)57% (1,1 mm)0% (0 mm)19% (0 mm)38% (5,8 mm)
Vallès Occidental32% (0,4 mm)14% (0 mm)39% (0,4 mm)3% (0,3 mm)4% (0 mm)
Vallès Oriental35% (1,2 mm)28% (0 mm)37% (1,2 mm)14% (0,6 mm)23% (0 mm)
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidcdjdvds
Alt Camp53 km/h66 km/h27 km/h61 km/h73 km/h
Alt Empordà36 km/h53 km/h40 km/h42 km/h25 km/h
Alt Penedès25 km/h44 km/h19 km/h39 km/h25 km/h
Alt Urgell39 km/h28 km/h23 km/h25 km/h22 km/h
Alta Ribagorça26 km/h34 km/h26 km/h33 km/h32 km/h
Anoia57 km/h56 km/h16 km/h49 km/h42 km/h
Bages30 km/h29 km/h17 km/h18 km/h13 km/h
Baix Camp54 km/h75 km/h65 km/h77 km/h94 km/h
Baix Ebre62 km/h93 km/h84 km/h72 km/h90 km/h
Baix Empordà19 km/h24 km/h28 km/h35 km/h8 km/h
Baix Llobregat42 km/h36 km/h24 km/h32 km/h32 km/h
Baix Penedès46 km/h59 km/h16 km/h57 km/h67 km/h
Barcelonès35 km/h33 km/h36 km/h34 km/h26 km/h
Berguedà20 km/h16 km/h27 km/h25 km/h39 km/h
Cerdanya30 km/h21 km/h33 km/h25 km/h25 km/h
Conca de Barberà53 km/h68 km/h31 km/h64 km/h62 km/h
Garraf31 km/h39 km/h24 km/h37 km/h25 km/h
Garrigues37 km/h70 km/h29 km/h55 km/h48 km/h
Garrotxa25 km/h21 km/h35 km/h43 km/h18 km/h
Gironès20 km/h22 km/h38 km/h41 km/h19 km/h
Maresme32 km/h35 km/h40 km/h66 km/h31 km/h
Montsià27 km/h39 km/h38 km/h50 km/h25 km/h
Noguera54 km/h53 km/h18 km/h35 km/h27 km/h
Osona29 km/h21 km/h26 km/h28 km/h17 km/h
Pallars Jussà27 km/h30 km/h15 km/h35 km/h21 km/h
Pallars Sobirà36 km/h49 km/h29 km/h35 km/h28 km/h
Pla d'Urgell33 km/h57 km/h28 km/h45 km/h36 km/h
Pla de l'Estany17 km/h26 km/h33 km/h30 km/h23 km/h
Priorat41 km/h65 km/h23 km/h52 km/h52 km/h
Ribera d'Ebre37 km/h68 km/h35 km/h57 km/h56 km/h
Ripollès39 km/h32 km/h28 km/h31 km/h32 km/h
Segarra42 km/h48 km/h18 km/h37 km/h36 km/h
Segrià30 km/h63 km/h18 km/h49 km/h36 km/h
Selva28 km/h23 km/h32 km/h31 km/h19 km/h
Solsonès43 km/h33 km/h17 km/h26 km/h25 km/h
Tarragonès32 km/h43 km/h22 km/h40 km/h56 km/h
Terra Alta41 km/h65 km/h50 km/h59 km/h53 km/h
Urgell37 km/h50 km/h27 km/h48 km/h39 km/h
Val d'Aran19 km/h27 km/h30 km/h30 km/h27 km/h
Vallès Occidental31 km/h28 km/h30 km/h35 km/h20 km/h
Vallès Oriental21 km/h21 km/h22 km/h26 km/h13 km/h

Ahir

La pluja va ser la gran protagonista del dia, amb un registre màxim de 74,6 mm a Ulldeter, en una jornada on el vent també va bufar fort i va deixar una ratxa de 106 km/h a la Tosa d'Alp.

Avui

El cel es mantindrà molt ennuvolat o cobert a la majoria de comarques, sobretot durant la primera meitat del dia, amb núvols abundants arreu que només començaran a trencar-se a la tarda a Ponent i a les Terres de l'Ebre.

La pluja continuarà caient de manera irregular, tot i que hi ha discrepàncies entre models sobre l'abast dels xàfecs. Al litoral i al prelitoral les precipitacions seran més probables durant el matí i podran reaparèixer de cara al vespre, mentre que al Pirineu també s'esperen ruixats tant a primeres hores com al final de la jornada. A la Catalunya central i a Ponent la pluja serà molt més aïllada i quedarà restringida a la matinada, i a les comarques de l'Ebre no s'espera que plogui.

Pel que fa als avisos oficials de perill, hi ha actiu un avís groc per pluja d'un màxim de 20 mm en una hora al litoral i prelitoral de Barcelona i al litoral sud de Girona fins a les 9 h, de fins a 30 mm en una hora a l'Empordà fins a les 12 h, i d'un acumulat de 80 mm en 12 hores al prelitoral de Girona fins a les 9 h. A més, hi ha un avís groc per tempestes que podrien anar acompanyades de calamarsa i ratxes fortes de vent a les mateixes zones de Barcelona i el sud de Girona fins a les 9 h, i a l'Empordà fins a les 12 h.

Pel que fa a les temperatures, les màximes més altes del dia seran de fins a 23 °C al litoral, un registre que encara presenta certa incertesa.

Pròxims dies

Demà dimecres la temperatura màxima podria ser més baixa que la d'avui i el vent del nord-oest es farà notar amb molta força, amb una probabilitat del 57 % de superar ratxes de 70 km/h al litoral i del 65 % a l'Ebre, i amb cops que al cap de Creus podrien tocar els 85 km/h. A mar obert les onades podran assolir els 3,2 m d'alçària. Les precipitacions demà quedaran circumscrites al Pirineu i al litoral, sobretot cap al vespre. Dijous la màxima també podria quedar per sota de la d'avui, sota un cel que tornarà a cobrir-se a la major part de zones i amb ventades que persistiran al nord de la costa. Divendres les màximes seran semblants a les d'avui, abans d'una nova baixada dissabte en una jornada novament molt tapada.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 2021°Núvols i clarianesRisc de pluja 24%
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
7°Val d'Aran
MÉS CÀLIDA
21°Barcelonès

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

Els pròxims dies s'espera una millora clara del temps, amb un ambient que es tornarà més càlid i assolellat per deixar enrere la fresca d'aquests dies. Aquesta bonança té molts números de mantenir-se durant la setmana que ve, tot i que encara caldrà acabar de perfilar els detalls.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesBaixen 4°De 19° dimarts 27 a 15° dilluns 2.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 20/10/2026 al 02/11/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui15.8°15.2°16.5°
dc16.6°16°17.2°
dj14.9°14°15.6°
dv16.6°16.1°17.4°
ds14.4°13.5°15.1°
dg16.3°14.3°17.4°
dl17.3°14.7°19.7°
dt18.8°15.5°20.9°
dc18.6°15.5°20.5°
dj18.1°14.4°20.1°
dv18°14.2°19.8°
ds16.9°14°19.9°
dg16.8°12.8°19.3°
dl15.1°12.4°18.7°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 20/10/2026 a les 05:18 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

Últims ruixats a la meitat est i obertura de clarianes a ponent abans de la ventada

Ahir la inestabilitat va descarregar amb força en punts de muntanya i de l'interior, amb registres que van assolir els 74,6 mm a Ulldeter i ventades que van arribar als 106 km/h a la Tosa d'Alp. Avui dimarts ens acaba de creuar l'eix del solc en altura, acompanyat d'aire fred a 500 hPa, on tenim -16 °C a l'interior i un geopotencial de 5.658 m, mentre que a 850 hPa la temperatura se situa en els 10 °C. A la troposfera alta el vent a 300 hPa bufa de component sud a 88 km/h. La massa d'aire manté un contingut d'aigua precipitable notable, de 22 kg/m² a l'interior i que pot enfilar-se fins als 26 kg/m², condició que manté un entorn encara fèrtil per als ruixats.

Durant el matí el cel es mantindrà molt ennuvolat a tot el país, amb cobertures que fregaran el 95 % o més a la majoria de sectors, i que segons l'AROME arribaran a fregar el 100 % a ponent i a la Catalunya central. A mesura que avanci la tarda s'aniran obrint clarianes pel sud i per ponent. El potencial convectiu presenta un CAPE màxim de 660 J/kg al litoral i de 350 J/kg al Pirineu, amb convergències del vent en superfície entre el cap de Creus i Palamós a primeres hores. La probabilitat de precipitació és molt alta al Pirineu (90 %) i al litoral (88 % al matí), amb xàfecs que descarregaran a trams costaners i al nord-est. En canvi, a ponent i a les Terres de l'Ebre el risc s'anirà esvaint amb el pas de les hores. Pel que fa a les temperatures, hi ha discrepància entre models: alguns mapes apunten màximes de fins a 23 °C al litoral, però d'altres no coincideixen amb aquesta xifra i preveuen valors més continguts.

Quant als avisos oficials emesos per l'AEMET, hi ha actiu un avís groc per pluges que poden acumular 20 mm en una hora fins a les 08:59 h al litoral i prelitoral de Barcelona i al litoral sud de Girona, fins a 80 mm en 12 hores al prelitoral de Girona fins a la mateixa hora, i fins a 30 mm en una hora a l'Empordà fins a les 11:59 h. De forma paral·lela, hi ha vigent un avís groc per tempestes que poden descarregar amb calamarsa i ratxes fortes de vent al litoral i prelitoral de Barcelona, prelitoral de Girona i litoral sud de Girona fins a les 08:59 h, i a l'Empordà fins a les 11:59 h; convé seguir-ne les recomanacions.

Demà dimecres el solc s'allunyarà cap a l'est i el temps tendirà a estabilitzar-se a terra ferma, però s'activarà el vent de mestral i tramuntana. La probabilitat de superar ratxes de 70 km/h és del 57 % al litoral i del 65 % a l'Ebre, amb cops que segons les solucions deterministes podrien enfilar-se fins als 85 km/h al cap de Creus. Al mar obert, a l'àrea de Ligúria, la situació marítima es complicarà amb onades de fins a 3,2 m. Dijous tindrem una nova tongada de cel molt ennuvolat al litoral, al prelitoral, a la Catalunya central, a ponent i al Pirineu, amb ventades que encara podrien fregar els 73 km/h al cap de Creus, si bé la probabilitat de superar els 70 km/h cau fins al 8 %. Divendres les temperatures màximes tornaran a rondar els 23 °C al litoral, amb divergència entre models. Dissabte s'espera una jornada de cel gris i possibles ratxes de vent al prelitoral.

Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: aire sec avançant des del nord-oest peninsular mentre la nuvolositat i la humitat dominen el golf de Lleó, sense incidència remarcable sobre Catalunya a curt termini.
Satèl·lit de vapor d'aigua, darreres hores: aire sec avançant des del nord-oest peninsular mentre la nuvolositat i la humitat dominen el golf de Lleó, sense incidència remarcable sobre Catalunya a curt termini. EUMETSAT, CC BY 4.0
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència entre el cap de Creus i Palamós i davant de la costa.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència entre el cap de Creus i Palamós i davant de la costa. meteociel.fr
Cobertura nuvolosa prevista al llarg del dia (model AROME, alta resolució sobre Catalunya).
Cobertura nuvolosa prevista al llarg del dia (model AROME, alta resolució sobre Catalunya). meteociel.fr
Tendència · 5 a 15 dies

Els conjunts mostren un acord molt alt en l'arribada aviat d'una dorsal que estabilitzarà el patró atmosfèric i impulsarà una clara pujada de la temperatura respecte a l'ambient fresc d'aquests dies. Aquesta tendència a un ambient més càlid i dominat per les altes pressions es manté de cara a la setmana següent, tot i que amb la dispersió pròpia d'allunyar-se en el temps. Anirem seguint amb atenció les pròximes sortides per veure com acaba quadrant aquest bloqueig temperat.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: