Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

21 d'octubre de 2026

Ventades a la costa i ruixats intensos al vespre al litoral central

El vent del nord-oest bufarà amb força al litoral, mentre que els ruixats afectaran el Pirineu i descarregaran amb intensitat al vespre a la costa central. A Ponent i a les Terres de l'Ebre farà més sol, amb un ambient fresc i temperatures contingudes. La inestabilitat i el vent continuaran presents els pròxims dies.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp19,5°Nulles
Alt Empordà19,2°Castelló d'Empúries
Alt Penedès19,8°Sant Martí Sarroca
Alt Urgell17,1°Organyà
Alta Ribagorça17,6°el Pont de Suert
Anoia17,8°els Hostalets de Pierola
Bages17,2°Sant Salvador de Guardiola
Baix Camp20,7°Vinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre21°Aldover
Baix Empordà19°Castell d'Aro
Baix Llobregat21,4°el Prat de Llobregat
Baix Penedès22,4°Cunit
Barcelonès22,3°Barcelona - el Raval
Berguedà16,6°Guardiola de Berguedà
Cerdanya16,5°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà17°Blancafort
Garraf22,4°Vilanova i la Geltrú
Garrigues19°les Borges Blanques
Garrotxa19,4°Olot
Gironès19,2°Girona
Maresme21,2°Cabrils
Montsià22,4°les Cases d'Alcanar
Noguera19,1°Vallfogona de Balaguer
Osona15,9°Vic
Pallars Jussà19,8°Sant Romà d'Abella
Pallars Sobirà17,1°Sort
Pla d'Urgell19,6°Castellnou de Seana
Pla de l'Estany17,1°Banyoles
Priorat19,7°el Masroig
Ribera d'Ebre20,5°Benissanet
Ripollès14,6°Sant Pau de Segúries
Segarra17,1°el Canós
Segrià20,4°Alcarràs
Selva19,8°Fogars de la Selva
Solsonès15,3°Guixers - Valls
Tarragonès22,3°Tarragona - Complex Educatiu
Terra Alta17°Gandesa
Urgell18,1°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran9,5°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental19,7°Castellbisbal
Vallès Oriental19,9°Granollers
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp11,8°Nulles
Alt Empordà10,9°Torroella de Fluvià
Alt Penedès9,5°Vilafranca del Penedès - la Granada
Alt Urgell6,2°la Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça-2,8°Boí (2.537 m)
Anoia7°Pujalt
Bages6,4°Cardona
Baix Camp7,6°Prades
Baix Ebre5,4°PN dels Ports
Baix Empordà9,5°Palafrugell
Baix Llobregat8,5°el Prat de Llobregat
Baix Penedès10,2°la Bisbal del Penedès
Barcelonès11,4°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà4,3°Gisclareny
Cerdanya-3,3°la Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà8,4°Santa Coloma de Queralt
Garraf9,6°Vilanova i la Geltrú
Garrigues9,1°la Granadella
Garrotxa11,2°la Vall d'en Bas
Gironès9,1°Cassà de la Selva
Maresme9,4°Dosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià8,7°Ulldecona - els Valentins
Noguera5,8°Oliola
Osona5,7°Viladrau
Pallars Jussà3,8°Montsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà-3,4°Salòria (2.451 m)
Pla d'Urgell9,3°el Poal
Pla de l'Estany10,9°Banyoles
Priorat6,7°Margalef
Ribera d'Ebre10°Tivissa
Ripollès-0,5°Ulldeter (2.413 m)
Segarra7,9°Massoteres
Segrià8,5°Alcarràs
Selva11,1°Fogars de la Selva
Solsonès-0,6°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès10,4°Constantí
Terra Alta8,2°Batea
Urgell7,6°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran-2,2°Lac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental8°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental3°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp0 mmNulles
Alt Empordà1 mmNavata
Alt Penedès0,1 mmFont-rubí
Alt Urgell0,4 mmla Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça2 mmBoí (2.537 m)
Anoia0,4 mmPujalt
Bages0,3 mmSant Salvador de Guardiola
Baix Camp0,3 mmPrades
Baix Ebre0,1 mmPN dels Ports
Baix Empordà4,5 mmla Bisbal d'Empordà
Baix Llobregat0,1 mmPort de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès0,1 mmel Vendrell
Barcelonès0,1 mmBarcelona - el Raval
Berguedà0,6 mmla Quar
Cerdanya2 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà0,1 mmSanta Coloma de Queralt
Garraf0,2 mmVilanova i la Geltrú
Garrigues0 mmles Borges Blanques
Garrotxa3,9 mmOlot
Gironès11,6 mmFornells de la Selva
Maresme0,4 mmMalgrat de Mar
Montsià0,3 mmMas de Barberans
Noguera0,3 mmOs de Balaguer - el Monestir d'Avellanes
Osona0,9 mmMontesquiu
Pallars Jussà1,4 mmla Pobla de Segur
Pallars Sobirà5,2 mmEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell0 mmMollerussa
Pla de l'Estany1,1 mmBanyoles
Priorat0,2 mmUlldemolins
Ribera d'Ebre0 mmVinebre
Ripollès9,1 mmSant Joan de les Abadesses
Segarra0,6 mmMassoteres
Segrià0,1 mmGimenells
Selva0,3 mmAnglès
Solsonès0,7 mmLladurs
Tarragonès0,1 mmConstantí
Terra Alta0,3 mmBatea
Urgell0,3 mmTàrrega
Val d'Aran6,2 mmVielha - Elipòrt
Vallès Occidental0,5 mmCastellbisbal
Vallès Oriental0,2 mmPuig Sesolles (1.666 m)
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà96 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès55 km/hFont-rubí
Alt Urgell27 km/hla Seu d'Urgell - Bellestar
Alta Ribagorça26 km/hel Pont de Suert
Anoia38 km/hels Hostalets de Pierola
Bages33 km/hCastellnou de Bages
Baix Camp59 km/hMiami Platja
Baix Ebre53 km/hel Perelló
Baix Empordà25 km/hCastell d'Aro
Baix Llobregat48 km/hPort de Barcelona - Bocana Sud
Baix Penedès46 km/hel Vendrell
Barcelonès48 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà31 km/hSantuari de Queralt
Cerdanya47 km/hDas - Aeròdrom
Conca de Barberà37 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf33 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues33 km/hles Borges Blanques
Garrotxa22 km/hOlot
Gironès12 km/hGirona
Maresme33 km/hMataró
Montsià43 km/hMas de Barberans
Noguera20 km/hVilanova de Meià
Osona37 km/hMuntanyola
Pallars Jussà46 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà58 km/hEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell40 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany17 km/hBanyoles
Priorat49 km/hPantà de Siurana
Ribera d'Ebre44 km/hBenissanet
Ripollès55 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra42 km/hMassoteres
Segrià51 km/hAlguaire
Selva21 km/hAnglès
Solsonès42 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès49 km/hConstantí
Terra Alta34 km/hHorta de Sant Joan
Urgell30 km/hTàrrega
Val d'Aran58 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental40 km/hTerrassa
Vallès Oriental65 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidjdvdsdg
Alt Camp19°18°18°16°19°
Alt Empordà20°18°21°16°21°
Alt Penedès20°18°20°17°20°
Alt Urgell17°14°17°14°22°
Alta Ribagorça10°9°8°9°14°
Anoia18°16°18°15°18°
Bages18°17°19°15°18°
Baix Camp19°19°19°18°21°
Baix Ebre18°19°18°18°21°
Baix Empordà19°18°20°18°20°
Baix Llobregat21°18°20°18°20°
Baix Penedès20°19°20°18°21°
Barcelonès21°19°21°19°20°
Berguedà13°11°16°13°16°
Cerdanya13°11°11°12°19°
Conca de Barberà17°15°17°14°17°
Garraf22°19°21°19°21°
Garrigues17°16°17°15°19°
Garrotxa17°16°18°14°18°
Gironès19°18°20°17°19°
Maresme19°18°19°17°19°
Montsià20°18°20°19°22°
Noguera18°15°19°14°18°
Osona17°16°18°15°18°
Pallars Jussà17°15°19°16°19°
Pallars Sobirà14°14°14°14°20°
Pla d'Urgell19°16°19°16°20°
Pla de l'Estany18°17°19°15°20°
Priorat19°18°19°17°20°
Ribera d'Ebre19°18°19°18°21°
Ripollès8°6°10°4°13°
Segarra17°14°17°13°16°
Segrià19°18°20°19°22°
Selva17°16°17°16°18°
Solsonès17°14°16°14°16°
Tarragonès21°19°21°19°22°
Terra Alta16°17°17°16°19°
Urgell18°16°18°15°18°
Val d'Aran6°11°7°5°12°
Vallès Occidental20°18°19°17°20°
Vallès Oriental19°17°19°17°19°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidjdvdsdg
Alt Camp0%90%2%100%100%
Alt Empordà45%100%32%100%86%
Alt Penedès0%100%16%100%97%
Alt Urgell0%100%27%100%71%
Alta Ribagorça50%77%13%100%70%
Anoia8%92%20%100%100%
Bages8%92%65%100%100%
Baix Camp0%37%7%100%100%
Baix Ebre0%54%0%100%100%
Baix Empordà65%87%50%100%86%
Baix Llobregat6%100%35%100%100%
Baix Penedès0%93%0%100%96%
Barcelonès9%100%42%100%100%
Berguedà0%100%18%99%64%
Cerdanya37%100%16%100%54%
Conca de Barberà13%81%39%100%100%
Garraf0%94%16%100%98%
Garrigues1%48%50%100%100%
Garrotxa47%100%30%97%74%
Gironès78%97%44%100%92%
Maresme45%93%76%70%93%
Montsià5%50%22%84%100%
Noguera27%53%27%99%84%
Osona16%80%54%100%84%
Pallars Jussà0%80%29%100%84%
Pallars Sobirà0%98%6%99%80%
Pla d'Urgell6%69%35%100%100%
Pla de l'Estany51%100%21%100%96%
Priorat1%49%50%100%100%
Ribera d'Ebre0%54%56%100%100%
Ripollès61%100%14%100%63%
Segarra22%70%45%100%100%
Segrià1%17%18%98%100%
Selva61%98%59%97%82%
Solsonès18%51%71%100%75%
Tarragonès0%82%0%100%100%
Terra Alta7%66%53%100%100%
Urgell17%86%50%100%100%
Val d'Aran70%67%52%100%97%
Vallès Occidental18%100%55%100%100%
Vallès Oriental30%100%54%96%100%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidjdvdsdg
Alt Camp0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Alt Empordà41% (7,8 mm)36% (0 mm)37% (8,5 mm)14% (1,6 mm)4% (0 mm)
Alt Penedès0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Urgell0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Alta Ribagorça0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0,3 mm)3% (0 mm)
Anoia0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Bages0% (0 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Camp0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Ebre0% (0 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Empordà32% (0,8 mm)8% (0 mm)42% (0,5 mm)37% (3,4 mm)1% (0 mm)
Baix Llobregat0% (0 mm)5% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Penedès0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Barcelonès3% (0 mm)8% (0,7 mm)1% (0 mm)13% (0 mm)0% (0 mm)
Berguedà10% (0 mm)5% (0 mm)9% (0 mm)3% (0 mm)1% (0 mm)
Cerdanya10% (0 mm)0% (0 mm)4% (0 mm)4% (0 mm)4% (0,1 mm)
Conca de Barberà0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garraf0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrigues0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrotxa57% (3 mm)28% (0 mm)42% (1,1 mm)12% (0 mm)1% (0 mm)
Gironès10% (0,5 mm)24% (1,3 mm)43% (2,8 mm)40% (3,5 mm)1% (0 mm)
Maresme16% (0,2 mm)24% (0,5 mm)18% (0,2 mm)40% (0 mm)1% (0 mm)
Montsià0% (0 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Noguera0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Osona10% (0,4 mm)8% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Jussà3% (0 mm)2% (0 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Sobirà3% (0 mm)0% (0 mm)4% (0 mm)12% (0 mm)15% (0,9 mm)
Pla d'Urgell0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pla de l'Estany41% (2,9 mm)29% (0 mm)44% (5,2 mm)23% (1,2 mm)1% (0 mm)
Priorat0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ribera d'Ebre0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ripollès33% (0,7 mm)8% (0 mm)37% (0 mm)12% (0 mm)4% (0 mm)
Segarra0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Segrià0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Selva34% (0,2 mm)21% (0 mm)17% (2 mm)17% (0,7 mm)2% (0 mm)
Solsonès3% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Tarragonès0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Terra Alta0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Urgell0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Val d'Aran58% (0,1 mm)0% (0 mm)17% (3,1 mm)39% (15,8 mm)41% (10,6 mm)
Vallès Occidental3% (0,1 mm)8% (1,7 mm)5% (0 mm)4% (0 mm)1% (0 mm)
Vallès Oriental4% (0 mm)24% (2,3 mm)18% (0 mm)19% (0 mm)1% (0 mm)
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidjdvdsdg
Alt Camp76 km/h26 km/h62 km/h38 km/h54 km/h
Alt Empordà41 km/h43 km/h53 km/h39 km/h23 km/h
Alt Penedès31 km/h17 km/h35 km/h17 km/h17 km/h
Alt Urgell25 km/h30 km/h37 km/h23 km/h26 km/h
Alta Ribagorça32 km/h20 km/h47 km/h37 km/h37 km/h
Anoia70 km/h23 km/h43 km/h31 km/h42 km/h
Bages31 km/h18 km/h13 km/h20 km/h9 km/h
Baix Camp83 km/h39 km/h87 km/h81 km/h80 km/h
Baix Ebre83 km/h61 km/h115 km/h112 km/h81 km/h
Baix Empordà28 km/h31 km/h26 km/h13 km/h10 km/h
Baix Llobregat32 km/h16 km/h33 km/h20 km/h28 km/h
Baix Penedès55 km/h17 km/h45 km/h27 km/h32 km/h
Barcelonès31 km/h20 km/h31 km/h27 km/h29 km/h
Berguedà16 km/h17 km/h28 km/h20 km/h26 km/h
Cerdanya24 km/h32 km/h23 km/h37 km/h19 km/h
Conca de Barberà66 km/h43 km/h68 km/h40 km/h53 km/h
Garraf36 km/h19 km/h42 km/h21 km/h27 km/h
Garrigues62 km/h28 km/h60 km/h32 km/h47 km/h
Garrotxa20 km/h38 km/h45 km/h17 km/h15 km/h
Gironès24 km/h35 km/h39 km/h16 km/h13 km/h
Maresme28 km/h42 km/h63 km/h32 km/h20 km/h
Montsià35 km/h34 km/h47 km/h76 km/h104 km/h
Noguera56 km/h24 km/h40 km/h28 km/h39 km/h
Osona18 km/h23 km/h28 km/h15 km/h14 km/h
Pallars Jussà31 km/h15 km/h33 km/h16 km/h18 km/h
Pallars Sobirà57 km/h26 km/h36 km/h23 km/h44 km/h
Pla d'Urgell53 km/h25 km/h47 km/h25 km/h33 km/h
Pla de l'Estany24 km/h31 km/h37 km/h13 km/h18 km/h
Priorat54 km/h29 km/h57 km/h35 km/h48 km/h
Ribera d'Ebre62 km/h35 km/h63 km/h45 km/h59 km/h
Ripollès22 km/h38 km/h43 km/h44 km/h35 km/h
Segarra45 km/h20 km/h44 km/h28 km/h34 km/h
Segrià57 km/h14 km/h60 km/h35 km/h37 km/h
Selva25 km/h28 km/h42 km/h21 km/h19 km/h
Solsonès41 km/h25 km/h31 km/h24 km/h25 km/h
Tarragonès39 km/h17 km/h37 km/h23 km/h13 km/h
Terra Alta59 km/h40 km/h62 km/h58 km/h53 km/h
Urgell48 km/h28 km/h46 km/h26 km/h34 km/h
Val d'Aran28 km/h18 km/h32 km/h35 km/h52 km/h
Vallès Occidental23 km/h18 km/h19 km/h21 km/h17 km/h
Vallès Oriental16 km/h17 km/h31 km/h18 km/h15 km/h

Ahir

Ahir el vent va ser el protagonista a l'extrem nord de la costa, amb una ratxa de 96 km/h a Portbou - coll dels Belitres, i unes temperatures màximes que van arribar als 22,4 °C a Vilanova i la Geltrú, Cunit i les Cases d'Alcanar.

PLUJA ACUMULADA D'AHIR mm acumulats Fornells de la SelvaFornells de la Selva: 11,6 mm11,6 mmGironaGirona: 9,5 mm9,5 mmSant Joan de les AbadessesSant Joan de les Abadesses: 9,1 mm9,1 mmUlldeter (2.413 m)Ulldeter (2.413 m): 9,1 mm9,1 mmSant Pau de SegúriesSant Pau de Segúries: 8,5 mm8,5 mmVielha - ElipòrtVielha - Elipòrt: 6,2 mm6,2 mmLac Redon (2.245 m)Lac Redon (2.245 m): 6 mm6 mmNúria (1.971 m)Núria (1.971 m): 5,6 mm5,6 mmEspot (2.519 m)Espot (2.519 m): 5,2 mm5,2 mmla Bisbal d'Empordàla Bisbal d'Empordà: 4,5 mm4,5 mm PLUJA ACUMULADA D'AHIR mm acumulats Fornells de la SelvaFornells de la Selva: 11,6 mm11,6 mmGironaGirona: 9,5 mm9,5 mmSant Joan de les AbadessesSant Joan de les Abadesses: 9,1 mm9,1 mmUlldeter (2.413 m)Ulldeter (2.413 m): 9,1 mm9,1 mmSant Pau de SegúriesSant Pau de Segúries: 8,5 mm8,5 mmVielha - ElipòrtVielha - Elipòrt: 6,2 mm6,2 mmLac Redon (2.245 m)Lac Redon (2.245 m): 6 mm6 mmNúria (1.971 m)Núria (1.971 m): 5,6 mm5,6 mmEspot (2.519 m)Espot (2.519 m): 5,2 mm5,2 mmla Bisbal d'Empordàla Bisbal d'Empordà: 4,5 mm4,5 mm
Pluja acumulada registrada ahir als observatoris.
Pluja acumulada d'ahir
EstacióAcumulat
Fornells de la Selva11,6 mm
Girona9,5 mm
Sant Joan de les Abadesses9,1 mm
Ulldeter (2.413 m)9,1 mm
Sant Pau de Segúries8,5 mm
Vielha - Elipòrt6,2 mm
Lac Redon (2.245 m)6 mm
Núria (1.971 m)5,6 mm
Espot (2.519 m)5,2 mm
la Bisbal d'Empordà4,5 mm

Avui

La jornada d'avui dimecres estarà marcada pel vent i pels ruixats puntuals. El mestral i la tramuntana es faran notar al litoral, amb ratxes que podrien fregar els 75 km/h al cap de Creus; l'ensemble de models indica una probabilitat del 71 % de superar els 70 km/h al litoral i d'un 35 % a l'Ebre. Al mar, l'onatge serà moderat amb valors d'1,3 m al cap de Creus i d'1,1 m a la costa de Barcelona, mentre que a mar obert, cap a la mar de Ligúria, hi haurà forta maror amb onades de fins a 3 m.

Pel que fa a la pluja, serà molt probable al Pirineu des de primeres hores i especialment durant la tarda. A la façana marítima el temps serà insegur, amb ruixats de matinada i noves precipitacions cap al vespre. En aquest sentit, hi ha un avís oficial groc per intensitat de pluja, amb registres que poden superar els 20 mm en 30 minuts, al Baix Llobregat, el Barcelonès i el Maresme, vigent des de les 20:00 h del vespre fins a les 02:00 h de la matinada. A Ponent i a l'Ebre, en canvi, el temps es mantindrà sec i més assolellat.

Les temperatures màximes més altes seran d'uns 23 °C al litoral, tot i que els models no acaben de coincidir en aquesta xifra. A l'interior i a Ponent l'ambient serà notablement fresc per a l'època.

Pròxims dies

Demà dijous els núvols cobriran bona part del país i les temperatures màximes seran més baixes que les d'avui, amb alguns ruixats residuals de matinada a la costa. Divendres la tramuntana tornarà a entrar amb força, amb ratxes que podrien tocar els 81 km/h a Portbou, i reapareixeran les precipitacions al litoral i al prelitoral. Dissabte continuarà el cel molt carregat de núvols i un ambient fresc arreu. El pic de calor d'aquest episodi arribarà diumenge, quan les temperatures màximes s'enfilin fins als 24 °C a l'Ebre, en una jornada en què el vent de ponent i mestral tornarà a bufar amb força.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 2121°AssolellatRisc de pluja 3%
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
6°Val d'Aran
MÉS CÀLIDA
22°Garraf

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

D'aquí a pocs dies el temps serà més tranquil i les temperatures pujaran de forma clara respecte a la fresca que tenim ara. Més endavant la tendència es fa més incerta i encara hi ha dubtes sobre si aquest ambient suau es mantindrà gaires dies.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesBaixen 4°De 20° dimarts 27 a 15° dilluns 2.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 21/10/2026 al 03/11/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui17°16.7°17.4°
dj15.2°14.7°15.6°
dv16.8°16.2°17.5°
ds14.3°13.8°14.7°
dg15.9°14.9°17.9°
dl18.6°17.7°20°
dt19.7°17.6°21.4°
dc18.9°16.8°20.8°
dj19.3°17.3°20.9°
dv18.7°16.8°20.1°
ds18.1°15.7°20°
dg16.9°14.1°19.1°
dl15.4°12.9°18.4°
dt15.6°11.8°18.5°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 21/10/2026 a les 05:08 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

La ventada pren embranzida amb atenció als xàfecs de vespre a la costa central

El gradient de pressió s'accentua de manera clara a la nostra vertical, amb una baixa de 1016 hPa al golf de Lleó i l'anticicló atlàntic empenyent des del nord-oest peninsular amb 1026 hPa. A 500 hPa tenim una bossa d'aire fred de -16 °C amb un geopotencial de 5710 m a l'interior, mentre que a 300 hPa el corrent en jet bufa d'oest a 123 km/h i a 850 hPa la temperatura queda en 11 °C. Aquesta configuració accelera el mestral i la tramuntana, donant un vent notable a ponent, a la depressió central i al prelitoral, situat en els valors alts de la climatologia per a l'època.

Al litoral, les ratxes de vent de component nord-oest poden assolir els 75 km/h, especialment a l'entorn del cap de Creus, un escenari ben consolidat amb una probabilitat del 71 % de superar els 70 km/h segons l'ensemble del model ECMWF. Aquesta situació també altera la mar, amb onades que arribaran als 3 m en mar obert cap a la zona de Ligúria i 1,3 m al cap de Creus.

Pel que fa a la precipitació d'avui dimecres, al Pirineu la pluja serà freqüent tant de matinada com a la tarda, amb probabilitats de fins al 83 % i el 80 % respectivament. A la façana costanera caldrà vigilar el vespre: les línies de convergència del flux en capes baixes (a 925 hPa) davant la costa gironina i central afavoriran el creixement de nuvolades. En aquest sentit, el Meteocat manté un avís de perill groc per intensitat de pluja superior als 20 mm en 30 minuts al Baix Llobregat, el Barcelonès i el Maresme, vigent des de les 20:00 h d'avui fins a les 02:00 h de demà dijous; convé seguir-ne les recomanacions. Sobre les temperatures d'avui, cal remarcar que els models mantenen certes discrepàncies en els valors extrems al litoral i al Pirineu.

Demà dijous la nuvolositat serà la gran protagonista. El cel quedarà molt tapat a gran part del país, especialment a la tarda, quan la cobertura serà pràcticament total a l'interior, al prelitoral i a ponent. De matinada encara hi haurà probabilitat de precipitació al litoral (al voltant del 70 %), mentre que el vent perdrà embranzida de forma transitòria i l'onatge mantindrà valors de 3 m a mar obert. Els models continuen mostrant divergències pel que fa a les temperatures mínimes a la majoria de sectors.

De cara a divendres, el mestral i la tramuntana tornaran a entrar amb fúria. S'esperen ratxes que podrien arribar als 81 km/h de nord-oest a Portbou, amb una probabilitat del 65 % de veure cops superiors als 70 km/h al litoral, alhora que la nuvolositat s'anirà trencant amb el pas de les hores. Dissabte serà una jornada més freda i grisa, i diumenge l'ambient s'enfilarà al sud, amb una màxima que assolirà fins a 24 °C a l'Ebre. Serà un dia on el vent pot tornar a bufar fort al delta de l'Ebre, amb ratxes modelitzades de fins a 87 km/h, si bé els conjunts mantenen la probabilitat de superar els 70 km/h en un 24 %, senyal que caldrà acabar de perfilar la posició final de la pertorbació.

Ratxes màximes cada 6 hores, d'avui a demà, amb les isòbares: veiem les isòbares i el gradient de pressió marcat amb la baixa al golf de Lleó, amb el vent de component nord accelerat al cap de Creus i al llarg del litoral.
Ratxes màximes cada 6 hores, d'avui a demà, amb les isòbares: veiem les isòbares i el gradient de pressió marcat amb la baixa al golf de Lleó, amb el vent de component nord accelerat al cap de Creus i al llarg del litoral. ECMWF, CC BY 4.0
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de vents a la costa central amb el flux marí topant contra terra, marcant el sector més favorable a la convecció durant la tarda.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa la convergència de vents a la costa central amb el flux marí topant contra terra, marcant el sector més favorable a la convecció durant la tarda. meteociel.fr
Alçada de l'onada cada 6 hores, d'avui a demà: observem l'arribada progressiva de mar de fons de component est i sud-est cap a tot el litoral català, amb registres continguts a la costa i un estat de la mar més alterat a mar obert.
Alçada de l'onada cada 6 hores, d'avui a demà: observem l'arribada progressiva de mar de fons de component est i sud-est cap a tot el litoral català, amb registres continguts a la costa i un estat de la mar més alterat a mar obert. ECMWF, CC BY 4.0
Tendència · 5 a 15 dies

Els conjunts indiquen que la dorsal càlida s'imposa ben aviat sobre la península Ibèrica, amb una pujada clara dels geopotencials i una remuntada tèrmica notable respecte a la fresca actual. Aquest ambient més temperat i estable comença aviat i es farà notar d'aquí a pocs dies, tot i que posteriorment la dispersió entre membres creix i el senyal perd consistència.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: