Salta al contingut
El Temps Avui
Arxiu

22 d'octubre de 2026

Cel molt tapat, ambient fresc i xàfecs de matinada a la costa central

El dia arrenca amb un cel molt ennuvolat a tot el país i ruixats a punts del litoral i al Pirineu. L'ambient es mantindrà fresc, amb màximes que com a molt tocaran els 21 °C a tocar de mar i al sud. De cara al cap de setmana el temps continuarà insegur, abans d'una possible pujada de la temperatura diumenge.

Temperatura màxima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp21,3°Nulles
Alt Empordà21,2°Cabanes
Alt Penedès22°Sant Sadurní d'Anoia
Alt Urgell19,7°Organyà
Alta Ribagorça17,5°el Pont de Suert
Anoia21,2°els Hostalets de Pierola
Bages20,8°Artés
Baix Camp22,5°Vinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre22°Aldover
Baix Empordà20,8°Castell d'Aro
Baix Llobregat25,2°el Prat de Llobregat
Baix Penedès23,6°Cunit
Barcelonès24,1°Barcelona - el Raval
Berguedà16,8°Guardiola de Berguedà
Cerdanya18,1°Das - Aeròdrom
Conca de Barberà18,9°Blancafort
Garraf24°Vilanova i la Geltrú
Garrigues20,1°les Borges Blanques
Garrotxa18,6°Olot
Gironès21,8°Girona
Maresme22,9°Cabrils
Montsià24,3°les Cases d'Alcanar
Noguera21,1°Baldomar
Osona18,3°Vic
Pallars Jussà21°Sant Romà d'Abella
Pallars Sobirà17,9°Sort
Pla d'Urgell20,7°el Poal
Pla de l'Estany20,3°Banyoles
Priorat20,7°Torroja del Priorat
Ribera d'Ebre21,7°Vinebre
Ripollès15,3°Sant Pau de Segúries
Segarra19,3°el Canós
Segrià21,8°Seròs
Selva21,6°Santa Coloma de Farners
Solsonès18,2°Solsona
Tarragonès24,1°Torredembarra
Terra Alta18,1°Gandesa
Urgell19,8°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran9,3°Vielha - Elipòrt
Vallès Occidental21,9°Castellbisbal
Vallès Oriental22,3°Parets del Vallès
Temperatura mínima registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp11,4°Nulles
Alt Empordà6,7°Espolla
Alt Penedès7,6°Canaletes
Alt Urgell3,9°Oliana
Alta Ribagorça-1,1°Boí (2.537 m)
Anoia6°Pujalt
Bages4,5°Cardona
Baix Camp7°Prades
Baix Ebre5,2°PN dels Ports
Baix Empordà7,6°Palafrugell
Baix Llobregat9,5°el Prat de Llobregat
Baix Penedès9,6°Cunit
Barcelonès10,4°Barcelona - Observatori Fabra
Berguedà3,9°Castellar de n'Hug - el Clot del Moro
Cerdanya-2,8°la Tosa d'Alp (2.478 m)
Conca de Barberà7,7°Santa Coloma de Queralt
Garraf8,1°Canyelles
Garrigues9,5°la Granadella
Garrotxa7,4°Olot
Gironès6,7°Cassà de la Selva
Maresme8,4°Dosrius - PN Montnegre Corredor
Montsià11,9°les Cases d'Alcanar
Noguera2,8°Oliola
Osona4,4°Viladrau
Pallars Jussà4,1°Montsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà-2,8°Certascan (2.398 m)
Pla d'Urgell4,6°el Poal
Pla de l'Estany9,6°Banyoles
Priorat6,4°Margalef
Ribera d'Ebre8,9°Vinebre
Ripollès-0,8°Núria (1.971 m)
Segarra5,7°Massoteres
Segrià5,4°Vilanova de Segrià
Selva8,8°Santa Coloma de Farners
Solsonès-0,1°el Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès9,7°Torredembarra
Terra Alta8,4°Horta de Sant Joan
Urgell3,5°Anglesola - Tornabous
Val d'Aran-2,2°Sasseuva (2.226 m)
Vallès Occidental5,8°Sant Llorenç Savall
Vallès Oriental3°Puig Sesolles (1.666 m)
Pluja acumulada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Camp0 mmNulles
Alt Empordà0,2 mmPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès0 mmSant Sadurní d'Anoia
Alt Urgell0,2 mmOliana
Alta Ribagorça0 mmBoí (2.537 m)
Anoia0 mmels Hostalets de Pierola
Bages0,1 mmCardona
Baix Camp0 mmVinyols i els Arcs - Cambrils
Baix Ebre0 mmPN dels Ports
Baix Empordà0,5 mmla Bisbal d'Empordà
Baix Llobregat0 mmPort de Barcelona - ZAL Prat
Baix Penedès0 mmla Bisbal del Penedès
Barcelonès0 mmBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà0,2 mmla Quar
Cerdanya0,5 mmCadí Nord (2.145 m) - Prat d'Aguiló
Conca de Barberà0 mmBlancafort
Garraf0 mmCanyelles
Garrigues0 mmles Borges Blanques
Garrotxa0,2 mmOlot
Gironès3,4 mmGirona
Maresme0,6 mmMalgrat de Mar
Montsià0 mmAmposta
Noguera0,2 mmOliola
Osona0,1 mmMontesquiu
Pallars Jussà0,1 mmla Pobla de Segur
Pallars Sobirà3,8 mmBonaigua (2.262 m)
Pla d'Urgell0 mmGolmés
Pla de l'Estany0,3 mmBanyoles
Priorat0 mmPantà de Siurana
Ribera d'Ebre0 mmAscó
Ripollès0,2 mmSant Pau de Segúries
Segarra0 mmel Canós
Segrià0 mmTorres de Segre
Selva1,9 mmFogars de la Selva
Solsonès0,1 mmLladurs
Tarragonès0 mmTarragona - Complex Educatiu
Terra Alta0 mmGandesa
Urgell0 mmTàrrega
Val d'Aran3,8 mmLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental0 mmSabadell - Parc Agrari
Vallès Oriental0,1 mmla Roca del Vallès - ETAP Cardedeu
Ratxa màxima de vent registrada ahir per comarca
ComarcaAhirEstació
Alt Empordà107 km/hPortbou - coll dels Belitres
Alt Penedès60 km/hFont-rubí
Alt Urgell42 km/hOrganyà
Alta Ribagorça22 km/hel Pont de Suert
Anoia53 km/hÒdena
Bages36 km/hSant Salvador de Guardiola
Baix Camp71 km/hMiami Platja
Baix Ebre63 km/hPN dels Ports
Baix Empordà24 km/hPalafrugell
Baix Llobregat33 km/hVallirana
Baix Penedès47 km/hel Vendrell
Barcelonès43 km/hBarcelona - Observatori Fabra
Berguedà22 km/hGuardiola de Berguedà
Cerdanya42 km/hDas - Aeròdrom
Conca de Barberà55 km/hl'Espluga de Francolí
Garraf44 km/hVilanova i la Geltrú
Garrigues53 km/hles Borges Blanques
Garrotxa18 km/hOlot
Gironès21 km/hGirona
Maresme31 km/hMalgrat de Mar
Montsià58 km/hMas de Barberans
Noguera26 km/hVilanova de Meià
Osona32 km/hMuntanyola
Pallars Jussà50 km/hMontsec d'Ares (1.571 m)
Pallars Sobirà55 km/hEspot (2.519 m)
Pla d'Urgell58 km/hCastellnou de Seana
Pla de l'Estany26 km/hBanyoles
Priorat63 km/hFalset
Ribera d'Ebre54 km/hBenissanet
Ripollès35 km/hUlldeter (2.413 m)
Segarra57 km/hCervera
Segrià65 km/hAlguaire
Selva22 km/hAnglès
Solsonès49 km/hel Port del Comte (2.288 m)
Tarragonès53 km/hConstantí
Terra Alta49 km/hHorta de Sant Joan
Urgell48 km/hTàrrega
Val d'Aran42 km/hLac Redon (2.245 m)
Vallès Occidental38 km/hCastellbisbal
Vallès Oriental45 km/hPuig Sesolles (1.666 m)
Temperatura màxima prevista per comarca, per dia, en graus
Comarcaavuidvdsdgdl
Alt Camp18°19°16°21°22°
Alt Empordà19°22°17°21°23°
Alt Penedès18°20°16°21°22°
Alt Urgell14°18°16°19°23°
Alta Ribagorça8°10°9°15°16°
Anoia16°18°14°19°22°
Bages17°19°15°20°22°
Baix Camp19°20°17°23°23°
Baix Ebre19°19°18°23°24°
Baix Empordà18°21°17°21°22°
Baix Llobregat19°21°17°22°23°
Baix Penedès19°21°17°23°23°
Barcelonès19°21°18°23°21°
Berguedà11°13°13°15°18°
Cerdanya11°13°13°18°18°
Conca de Barberà16°17°14°19°21°
Garraf19°22°18°23°23°
Garrigues16°18°15°21°22°
Garrotxa15°17°15°18°20°
Gironès19°20°17°21°22°
Maresme18°20°17°22°21°
Montsià19°20°18°24°23°
Noguera15°19°13°20°20°
Osona16°18°14°19°21°
Pallars Jussà14°19°17°20°21°
Pallars Sobirà14°15°16°20°22°
Pla d'Urgell17°20°16°22°22°
Pla de l'Estany17°19°16°19°22°
Priorat18°19°16°22°23°
Ribera d'Ebre19°20°18°23°24°
Ripollès6°9°5°9°14°
Segarra15°18°13°18°20°
Segrià18°20°17°23°23°
Selva16°18°16°20°20°
Solsonès14°16°12°17°20°
Tarragonès19°22°18°24°23°
Terra Alta18°17°16°21°23°
Urgell16°19°14°20°21°
Val d'Aran11°8°9°13°17°
Vallès Occidental18°20°16°22°22°
Vallès Oriental16°19°15°22°20°
Nuvolositat de tarda prevista per comarca, per dia, en percentatge
Comarcaavuidvdsdgdl
Alt Camp96%24%100%23%24%
Alt Empordà100%2%98%72%1%
Alt Penedès93%91%100%18%44%
Alt Urgell99%25%100%62%44%
Alta Ribagorça100%25%100%65%65%
Anoia95%24%100%23%23%
Bages96%46%100%52%29%
Baix Camp93%28%100%54%0%
Baix Ebre55%8%100%50%0%
Baix Empordà87%83%100%39%90%
Baix Llobregat99%100%100%11%66%
Baix Penedès91%100%100%21%16%
Barcelonès97%99%100%10%73%
Berguedà100%0%98%65%53%
Cerdanya100%15%100%63%46%
Conca de Barberà75%51%100%42%9%
Garraf98%100%100%16%39%
Garrigues40%77%100%19%0%
Garrotxa100%9%85%76%12%
Gironès83%74%100%56%79%
Maresme83%93%100%29%88%
Montsià57%95%97%1%1%
Noguera53%53%100%32%6%
Osona83%43%100%72%76%
Pallars Jussà100%25%98%55%64%
Pallars Sobirà100%23%99%46%65%
Pla d'Urgell48%75%100%43%7%
Pla de l'Estany100%0%95%80%8%
Priorat81%63%100%37%0%
Ribera d'Ebre70%58%100%33%0%
Ripollès100%66%95%73%30%
Segarra61%73%100%40%1%
Segrià31%70%97%42%4%
Selva99%79%100%59%100%
Solsonès56%81%99%47%30%
Tarragonès93%97%100%15%7%
Terra Alta65%96%97%24%0%
Urgell43%74%100%44%0%
Val d'Aran50%47%98%82%62%
Vallès Occidental100%78%100%14%39%
Vallès Oriental97%81%100%43%57%
Probabilitat que plogui almenys 1 mil·límetre en un punt qualsevol de cada comarca, per dia, amb els mil·límetres previstos
Comarcaavuidvdsdgdl
Alt Camp0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Alt Empordà8% (1,7 mm)6% (0,7 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Alt Penedès2% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Alt Urgell3% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Alta Ribagorça0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)4% (0 mm)4% (0 mm)
Anoia0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Bages0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Camp0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Baix Ebre4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Empordà44% (0,1 mm)63% (0,9 mm)45% (2,5 mm)1% (0 mm)0% (0 mm)
Baix Llobregat2% (0 mm)0% (0 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Baix Penedès0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Barcelonès32% (0 mm)3% (0 mm)4% (0,2 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Berguedà25% (0 mm)0% (0 mm)3% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Cerdanya0% (0 mm)2% (0 mm)4% (0 mm)15% (0 mm)14% (0 mm)
Conca de Barberà0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garraf0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Garrigues0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Garrotxa58% (0 mm)24% (0 mm)18% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Gironès34% (0,2 mm)43% (0,2 mm)41% (2 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Maresme46% (0,4 mm)31% (0,4 mm)37% (0,1 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Montsià4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Noguera0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Osona10% (0 mm)3% (0 mm)2% (0,2 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Jussà0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pallars Sobirà0% (0 mm)2% (0 mm)1% (0 mm)12% (0 mm)4% (0 mm)
Pla d'Urgell0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Pla de l'Estany35% (0 mm)8% (0 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Priorat0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ribera d'Ebre0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ripollès58% (0,4 mm)25% (0 mm)19% (0 mm)1% (0 mm)1% (0 mm)
Segarra0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Segrià0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Selva38% (0 mm)39% (0,2 mm)45% (1,4 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Solsonès0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Tarragonès0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Terra Alta0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Urgell0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Val d'Aran0% (0 mm)6% (0,5 mm)5% (5 mm)18% (4,7 mm)14% (3,1 mm)
Vallès Occidental2% (0,2 mm)0% (0,1 mm)2% (0 mm)0% (0 mm)1% (0 mm)
Vallès Oriental11% (0,7 mm)5% (1,2 mm)4% (0 mm)0% (0 mm)0% (0 mm)
Ratxes de vent màximes previstes per comarca, per dia, en quilòmetres per hora. El mapa pren un punt al centre de cada comarca; el resum per zones pren el màxim d'altres punts de previsió.
Comarcaavuidvdsdgdl
Alt Camp27 km/h54 km/h27 km/h42 km/h21 km/h
Alt Empordà37 km/h56 km/h45 km/h13 km/h22 km/h
Alt Penedès18 km/h28 km/h16 km/h23 km/h13 km/h
Alt Urgell31 km/h22 km/h27 km/h23 km/h24 km/h
Alta Ribagorça21 km/h36 km/h30 km/h29 km/h28 km/h
Anoia27 km/h43 km/h27 km/h43 km/h16 km/h
Bages24 km/h19 km/h17 km/h12 km/h16 km/h
Baix Camp43 km/h66 km/h42 km/h73 km/h39 km/h
Baix Ebre56 km/h86 km/h87 km/h88 km/h79 km/h
Baix Empordà41 km/h38 km/h25 km/h14 km/h28 km/h
Baix Llobregat24 km/h36 km/h23 km/h33 km/h22 km/h
Baix Penedès24 km/h42 km/h19 km/h47 km/h22 km/h
Barcelonès23 km/h40 km/h24 km/h34 km/h22 km/h
Berguedà23 km/h16 km/h25 km/h21 km/h28 km/h
Cerdanya38 km/h34 km/h28 km/h23 km/h21 km/h
Conca de Barberà39 km/h62 km/h40 km/h57 km/h25 km/h
Garraf21 km/h36 km/h22 km/h37 km/h19 km/h
Garrigues23 km/h63 km/h33 km/h52 km/h25 km/h
Garrotxa38 km/h30 km/h22 km/h14 km/h15 km/h
Gironès35 km/h34 km/h21 km/h14 km/h27 km/h
Maresme54 km/h71 km/h31 km/h28 km/h35 km/h
Montsià25 km/h40 km/h16 km/h22 km/h18 km/h
Noguera18 km/h40 km/h20 km/h26 km/h19 km/h
Osona27 km/h27 km/h17 km/h10 km/h12 km/h
Pallars Jussà16 km/h26 km/h21 km/h18 km/h15 km/h
Pallars Sobirà23 km/h45 km/h24 km/h28 km/h26 km/h
Pla d'Urgell25 km/h51 km/h25 km/h30 km/h16 km/h
Pla de l'Estany37 km/h22 km/h12 km/h16 km/h19 km/h
Priorat17 km/h63 km/h33 km/h48 km/h19 km/h
Ribera d'Ebre19 km/h64 km/h37 km/h54 km/h21 km/h
Ripollès46 km/h46 km/h29 km/h19 km/h19 km/h
Segarra25 km/h45 km/h25 km/h34 km/h17 km/h
Segrià17 km/h64 km/h27 km/h55 km/h11 km/h
Selva33 km/h44 km/h26 km/h23 km/h25 km/h
Solsonès30 km/h40 km/h25 km/h29 km/h18 km/h
Tarragonès17 km/h34 km/h24 km/h19 km/h18 km/h
Terra Alta34 km/h62 km/h56 km/h58 km/h37 km/h
Urgell26 km/h47 km/h21 km/h33 km/h14 km/h
Val d'Aran23 km/h27 km/h23 km/h24 km/h24 km/h
Vallès Occidental27 km/h30 km/h24 km/h30 km/h23 km/h
Vallès Oriental21 km/h35 km/h16 km/h16 km/h23 km/h

Ahir

Ahir el vent va ser el gran protagonista, amb una ratxa màxima de 107 km/h a Portbou i valors de fins a 25,2 °C al Prat de Llobregat.

Avui

El dijous estarà dominat per un cel molt ennuvolat arreu del país, amb un ambient de tardor ben marcada i fresca notable a Ponent. Durant la matinada i primeres hores del matí, els ruixats afectaran diversos sectors de la costa, amb un avís groc per intensitat de pluja que preveu més de 20 mm en 30 minuts al Baix Llobregat, el Barcelonès i el Maresme fins a les 07:59 h. A la tarda es podrà escapar algun altre ruixat al litoral, mentre que al Pirineu la precipitació serà probable durant pràcticament tota la jornada, sobretot de matinada i al matí. En canvi, a Ponent i a l'Ebre el risc de pluja serà pràcticament nul.

Pel que fa a les temperatures, el mercuri quedarà frenat per la capa de núvols, i les màximes més altes del dia només arribaran fins a 21 °C al litoral i a l'Ebre. L'estat de la mar es mantindrà moderat a les nostres platges, però empitjorarà clarament a mar obert en direcció al golf de Ligúria, on les onades podran assolir fins a 3 m d'alçària.

En preparar aquesta edició no s'han pogut consultar els avisos d'AEMET. Els avisos de Meteocat sí que s'han consultat. Consulteu-los a meteo.cat i aemet.es.

Pròxims dies

Divendres la temperatura màxima pujarà de manera general respecte a la d'avui, en una jornada on el vent del nord-oest es farà notar amb molta força a la costa, especialment al cap de Creus, i a l'Ebre, amb una probabilitat molt alta de ratxes superiors als 70 km/h. Al vespre tornaran a aparèixer ruixats al litoral, al prelitoral i al Pirineu. Dissabte la nuvolositat tornarà a ser molt compacta arreu i les temperatures màximes patiran una nova davallada, acompanyades encara de precipitacions a la costa i al prelitoral. De cara a diumenge el temps serà més tranquil i amb molt poca pluja, i la temperatura màxima pujarà clarament, amb valors que podrien arribar fins a 26 °C al litoral i a l'Ebre, tot i que els models no acaben de coincidir en aquesta xifra.

PREVISIÓ · 5 DIES

Avui 2219°EnnuvolatRisc de pluja 32%
Pobles de Barcelonès →
MÉS FRESCA
6°Ripollès
MÉS CÀLIDA
19°Ribera d'Ebre

Màximes de la comarca més fresca a la més càlidaBarcelonès

Més endavant

Els pròxims dies el temps serà més plàcid i les temperatures remuntaran de manera notable, deixant un ambient més agradable. De cara a més endavant, però, els pronòstics encara no es posen d'acord sobre si aquesta suavitat es mantindrà o si tornaran a baixar els termòmetres.

TENDÈNCIA · 14 DIES

Les màximes dels pròxims dies

Pròxims 14 diesBaixen 5°De 20° dimarts 27 a 15° dimecres 4.

Valor centralMarge possible

Temperatura màxima prevista en un punt central de Catalunya. Del 22/10/2026 al 04/11/2026 (14 dies).
Tendència de les màximes
DiaMitjanaMínimaMàxima
avui15.1°14.7°15.4°
dv17.1°16.5°17.8°
ds14.1°13.7°14.8°
dg16.2°15.8°16.9°
dl18.9°18.3°20.3°
dt20.1°18.6°21.1°
dc18.4°16.6°20.8°
dj18.9°17°20.6°
dv18.2°17.2°20.1°
ds18.1°16.4°19.7°
dg17.4°14.6°19°
dl16.4°13.1°18.6°
dt15.1°11.7°18.5°
dc15°11°18.3°

Gràfic propi a partir de dades obertes (conjunt ECMWF via Open-Meteo, CC BY 4.0). Dades descarregades el 22/10/2026 a les 05:14 UTC. Hora d'emissió del model no disponible.

Detall tècnic

L'anàlisi

L'alça baromètrica comença a frenar la inestabilitat entre núvols abundants i ventades a l'horitzó

L'escenari sinòptic a casa nostra està marcat per la presència de les altes pressions, amb una pressió atmosfèrica al nivell del mar que arriba als 1027 hPa a l'interior de Catalunya i un geopotencial a 500 hPa de 5781 m amb una temperatura d'aire fred de -12 °C. A 850 hPa la temperatura se situa en 6 °C. Malgrat aquesta configuració anticiclònica, l'atmosfera encara conserva humitat en capes mitjanes i una aigua precipitable notable que es mourà entre avui i demà en valors de fins a 27 kg/m², situats en el tram alt de la distribució climàtica per a aquestes dates.

Pel que fa a la situació marítima, l'onatge manté una alteració destacable a mar obert, especialment cap al mar de Ligúria, on les onades poden assolir fins a 3 m d'altura de component nord-oest avui dijous i fins a 2,6 m demà divendres, mentre que a la costa catalana l'estat de la mar serà més tranquil, amb valors de fins a 1,2 m al cap de Creus i 0,9 m a la costa central.

Durant el matí d'avui dijous el cel romandrà molt ennuvolat a la major part del territori, amb una nuvolositat compacta al Pirineu, ponent, el sector central, el prelitoral i el litoral. En aquest sentit, el Meteocat manté actiu un avís de perill de nivell groc per intensitat de pluja superior a 20 mm en 30 minuts al Baix Llobregat, el Barcelonès i el Maresme, vigent fins a les 07:59 h d'aquest matí; convé seguir-ne les recomanacions. Cal tenir en compte que la consulta dels avisos oficials és incompleta per manca de dades d'altres organismes.

La inestabilitat convectiva d'avui dijous presenta valors màxims de CAPE moderats, amb 80 J/kg al Pirineu i 50 J/kg al litoral. A la matinada les convergències de flux en capes baixes (925 hPa) s'han deixat notar entre el cap de Creus i Palamós, així com entre Sabadell i Igualada, acompanyades de confluències a mar obert davant de la costa de Barcelona. La probabilitat de pluja és molt elevada al Pirineu al llarg de tot el dia (100% al matí i 95% a la tarda), mentre que al litoral la probabilitat se situa en el 75% a primeres hores i en el 51% a la tarda, i al prelitoral en el 55% de matinada. Els acumulats previstos són inferiors als 20 mm, sense valors destacables sobre els mapes.

Demà divendres s'espera una reactivació dels ruixats de cara al vespre, especialment al litoral, on la probabilitat assoleix el 88%, al prelitoral amb un 71% i al Pirineu amb un 42%. L'element més destacat de demà serà la ventada de mestral i tramuntana: els models d'ensembles indiquen una probabilitat molt alta, del 86%, que les ratxes superin els 70 km/h al litoral, on es podria arribar a cops de 72 km/h de nord-oest al cap de Creus, i un 69% a les Terres de l'Ebre, amb ratxes previstes de 65 km/h. Les temperatures màximes pujaran, tot i que hi ha discrepàncies entre models pel que fa a les mínimes a la majoria de comarques interiors i del sud.

Dissabte el cel continuarà molt tapat a pràcticament tot el país, amb pluja novament probable al litoral i al prelitoral, i vent fort de tramuntana al cap de Creus, on les ratxes podrien assolir 77 km/h, amb una probabilitat d'episodi del 24% al litoral segons l'ensemble. Els models no coincideixen en les màximes previstes a la depressió central, ponent i el Pirineu.

De cara a diumenge i dilluns, la dorsal s'anirà consolidant, amb el geopotencial a 500 hPa escalant fins als 5856 m dilluns. Diumenge l'ambient serà notablement més suau, amb màximes que podrien arribar a fregar els 26 °C al litoral i a l'Ebre, si bé els models discrepen obertament sobre aquesta xifra, abans d'encetar una setmana vinent més plàcida.

Geopotencial a 500 hPa i temperatura a 850 hPa: s'observa un solc marcat al golf de Lleó amb aire fresc en alçada, mentre la tendència posterior indica estabilització progressiva a tot el territori.
Geopotencial a 500 hPa i temperatura a 850 hPa: s'observa un solc marcat al golf de Lleó amb aire fresc en alçada, mentre la tendència posterior indica estabilització progressiva a tot el territori. ECMWF, CC BY 4.0
Vent a 10 m hora a hora: s'observa el flux de component marítima que conflueix davant de la costa central, afavorint el creixement de nuvolades i el risc de ruixats per la tarda.
Vent a 10 m hora a hora: s'observa el flux de component marítima que conflueix davant de la costa central, afavorint el creixement de nuvolades i el risc de ruixats per la tarda. meteociel.fr
Alçada de l'onada cada 6 hores, d'avui a demà: observem la mar de fons de component nord acostant-se al cap de Creus mentre la resta de la costa mantingui una situació estable i tranquil·la.
Alçada de l'onada cada 6 hores, d'avui a demà: observem la mar de fons de component nord acostant-se al cap de Creus mentre la resta de la costa mantingui una situació estable i tranquil·la. ECMWF, CC BY 4.0
Tendència · 5 a 15 dies

Els models assenyalen l'arribada d'una dorsal càlida que reforçarà l'estabilitat i farà pujar clarament les temperatures els pròxims dies, deixant enrere l'ambient fresc d'avui. Més endavant, aquesta falca anticiclònica tendirà a aplanar-se i els escenaris mostren una dispersió creixent, amb senyals més repartits sobre si la bonança tindrà continuïtat.

Butlletí gratuït

El vols cada matí?

Un resum com aquest, al teu correu.

O segueix-nos: